Cztery nowe mammobusy kupione dzięki środkom unijnym - otoWejherowo.pl
reklama
Aktualności

Cztery nowe mammobusy kupione dzięki środkom unijnym

Cztery nowe mammobusy kupione dzięki środkom unijnym

Cztery nowe mammobusy będą wykorzystywane do wykonywania badań u mieszkanek województwa pomorskiego w wieku 50-69 lat. Kosztowały ponad 6 mln zł.

Mammobusy zostały wyposażone w zaawansowane mammografy cyfrowe, które emitują minimum o 30 proc. mniejsze promieniowanie rentgenowskie od zwykłych mammografów. Ponadto, posiadają specjalne oprogramowanie, które redukuje niepotrzebny ucisk piersi.

reklama

To bardzo potrzebny sprzęt zwłaszcza, że według danych z 2018 r. w województwie pomorskim nowotwory sutka były drugą przyczyną zgonów kobiet. Mammobusy kupiono, aby zwiększyć dostępność do bezpłatnych badań mammograficznych dla mieszkanek województwa pomorskiego w wieku od 50 do 69 lat. Dzięki badaniom profilaktycznym możliwe będzie wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych, a jak twierdzą onkolodzy, wcześnie wykryty rak piersi daje niemal 100-procentową wyleczenie. Dzięki temu pacjentki będą mogły pozostawać aktywne zawodowo i społecznie przez dłuższy czas.

Całkowita wartość projektu to prawie 6,1 mln zł, w tym ponad 5,1 mln zł to dofinansowanie unijne, a ponad 600 tys. zł to współfinansowanie z budżetu państwa. Środki z UE przyznane zostały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.