Polskie firmy mogą wziąć udział w budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która ma powstać na Pomorzu, w gminie Choczewo. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) bada zainteresowanie polskich firm udziałem w tej strategicznej inwestycji.
Celem badania jest określenie potencjału polskiego przemysłu do udziału w projekcie, zidentyfikowanie barier, które mogą utrudniać polskim firmom udział w przedsięwzięciu oraz opracowanie rozwiązań wspierających polskich przedsiębiorców, którzy chcą zaangażować się w budowę elektrowni jądrowej w Choczewie.
Badanie skierowane jest do firm zainteresowanych współpracą przy budowie elektrowni jądrowej i podmiotów działających w różnych obszarach, np. budownictwo, energetyka, produkcja materiałów.
Program Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada budowę bezpiecznych i sprawdzonych reaktorów jądrowych nowej generacji (III+) o łącznej mocy od 6 do 9 GWe. Wyniki badania posłużą do opracowania spersonalizowanych programów wsparcia dla polskich firm i dostawców.
– Inwestycja, którą realizujemy to ogromna szansa nie tylko dla kraju, ale także dla wielu polskich przedsiębiorców. Dlatego też chcielibyśmy, by mieli możliwość udziału w łańcuchu dostaw dla całego projektu jądrowego. Postanowiliśmy w tym celu zbadać jakie jest ich podejście do współpracy biznesowej w tym obszarze. Badanie pomoże określić aktualny stan wiedzy polskich firm, ich poziom przygotowania do inwestycji, a także ewentualne bariery i ograniczenia – mówi Leszek Juchniewicz, Prezes Zarządu Polskie Elektrownie Jądrowe.
Badanie będzie realizowane w formie ankiety składającej się kilkudziesięciu szczegółowych pytań. Za jego realizację, a także późniejsze opracowanie wyników będzie odpowiadał Polski Instytut Ekonomiczny, który ma szerokie doświadczenie analityczne w obszarze energetyki jądrowej.
W badaniu mogą wziąć wszystkie firmy zainteresowane współpracą przy budowie polskiej elektrowni jądrowej.
Źródło: PEJ
ZOBACZ TEŻ: