Uważaj na drodze. Dziś mogą posypać się mandaty - otoWejherowo.pl
24/02/2024
reklama
Aktualności

Uważaj na drodze. Dziś mogą posypać się mandaty

Uważaj na drodze. Dziś mogą posypać się mandaty

Od samego rana policjanci na terenie całego województwa pomorskiego prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne „Bezpieczny pieszy”. Ich celem jest zmniejszenie ilości wypadków z udziałem pieszych oraz przypomnienie, że piesi są pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

Podczas wojewódzkich działań „Bezpieczny pieszy”  mundurowi zwrócą szczególną uwagę na przypadki przechodzenia przez jezdnię w miejscu zabronionym. W okolicy przejść dla pieszych policjanci będą reagowali na wykroczenia pieszych oraz kierujących wobec pieszych. W przypadku rażącego naruszenia przepisów funkcjonariusz może odstąpić od nałożenia mandatu karnego, zatrzymać prawo jazdy i skierować wniosek do sądu.

reklama

Policjanci przypominają, że najczęstszymi wykroczeniami kierujących, których następstwem jest wypadek z udziałem pieszego jest przede wszystkim nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu.
Niebezpieczne sytuacje powoduje także omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Na drogach jest coraz więcej użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz innych urządzeń wspomagających ruch. Oni również są pełnoprawnymi, niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. W miejscach przecięcia drogi pieszych z innymi pojazdami, należy zachować ostrożność. Zdarza się, że kierujący innymi pojazdami z nadmierną prędkością wjeżdżają na jezdnię. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania i za każdym razem zakładać, że na jezdni może pojawić się pieszy, rowerzysta bądź kierujący innym pojazdem

Funkcjonariusze apelują o rozwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Według policyjnych danych, do zdarzeń z udziałem pieszych najczęściej dochodzi w obszarze zabudowanym, na oznakowanych przejściach. Dla własnego bezpieczeństwa po zapadnięciu zmroku należy nosić odblaski nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych drogach. Warto też przekazać odblaski seniorom z naszych rodzin i poprosić, aby z nich korzystali.Źródło / Zdjęcie: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku