Nie bez powodu powtarza się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem ma także prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza czworonogi odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku. Teraz będzie prowadzona także w wejherowskim szpitalu.
Na początek warto zaznaczyć, że dogoterapia nazywana również kynoterapią nie jest sposobem leczenia, ale metodą wzmacniającą efektywność podjętych działań leczniczych, takich jak rehabilitacja czy terapia psychologiczna. Dogoterapią nazywamy więc zajęcia motywacyjne, podczas których głównym motywatorem jest odpowiednio przeszkolony pies. W związku z wczoraj obchodzonym Międzynarodowym Dniem Psa Ratowniczego, Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie poinformował, że tego typu wyjątkowe psy nie tylko biorą udział w akcjach ratowniczych, ale także przeprowadzają z pacjentami właśnie dogoterapię, która będzie możliwa także w Szpitalach Pomorskich.
„Dogoterapia jest przeznaczona dla pacjentów najmłodszych i również onkologicznych. Wspólnie z Grupą Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto szykujemy niespodziankę, bo wkrótce wizyty na naszych oddziałach z wyszkolonymi psami będą regularne. Do zobaczenia! Pacjenci w Gdyni i w Wejherowie czekają na Was z niecierpliwością.” – informuje wejherowska placówka.
Jakie rasy psów można spotkać podczas zajęć dogoterapii?
Najczęściej spotkać możemy psy rasy labrador oraz golden retriever, spaniele, beagle, a także pudle i pekińczyki. Jedną z cech charakterystycznych i preferowanych w terapii jest tzw. miękki pysk, czyli delikatne chwytanie aportu, charakterystyczne dla wyżej wymienionych ras. Co ważne, powyżej wymienione rasy są podatne na szkolenie i chętnie współpracują z człowiekiem. Istotną z punktu widzenia pacjentów zaletą tych ras jest również miękka w dotyku sierść i pogodny wyraz pyska.
Ciekawostką jest również fakt, że czworonogi nie muszą być psami rodowodowymi, ale rasowi przodkowie kandydata są dodatkową zaletą. Zwierzęta rasowe posiadają pewne ogólne cechy charakteru, obejmujące m.in. preferencje rasy do współpracy z człowiekiem. Niemniej każdy kandydat do udziału w zajęciach kynoterapeutycznych jest rozpatrywany indywidualnie. „Psi terapeuci” powinni być pod stałą opieką weterynaryjną, mieć ukształtowany charakter oraz odbyć szereg specjalistycznych kursów przygotowujących do nowej roli, swoje umiejętności w Wejherowie będą prezentować już niedługo.
fot. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie