Dostęp do pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego jest kluczowy dla zapewnienia sprawiedliwości społecznej i równości obywateli wobec prawa. W Wejherowie taką pomoc można otrzymać w Punkcie Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego, który świadczy pomoc prawną oraz wsparcie w rozwiązywaniu problemów obywatelskich dla osób, które nie są w stanie ponieść kosztów pomocy prawnej.
Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego jest otwarty dla każdej osoby, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie z własnych środków ponieść kosztów pomocy prawnej. Ta pomoc obejmuje także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem, że w ciągu ostatniego roku nie zatrudniały innych pracowników.
Nieodpłatna pomoc prawna dostępna w tym punkcie obejmuje wiele usług, mających na celu wsparcie obywateli w rozumieniu ich praw i obowiązków. Są to między innymi:
- Poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach i obowiązkach. To pierwszy krok, który pomaga osobie zrozumieć swoją sytuację prawna i wiedzieć, jakie prawa i obowiązki jej przysługują.
- Wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego. Pomoc prawna polega również na doradztwie w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania danego problemu.
- Sporządzenie projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się już postępowaniu sądowym. Jeśli konieczne jest napisanie odpowiednich dokumentów, punkt może pomóc w ich sporządzeniu.
- Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowieniu pełnomocnika z urzędu. Osoby potrzebujące wsparcia w związku z postępowaniem sądowym mogą liczyć na pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.
- Nieodpłatną mediację. To forma rozwiązywania konfliktów, w której mediator pomaga stronom osiągnąć porozumienie bez konieczności angażowania sądu.
Oprócz pomocy prawnej, Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego oferuje wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemów obywatelskich. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych. Usługi te obejmują:
- Wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. Pracownicy punktu pomagają osobom opracować strategię działania w obliczu konkretnych problemów obywatelskich.
- Poinformowanie o uprawnieniach lub obowiązkach. Można otrzymac kompleksowe informacje na temat swoich praw i obowiązków w danej sytuacji.
- Opracowanie planu działania i wsparcie w jego realizacji.
Osoby, które potrzebują nieodpłatnej pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego, mogą się skontaktować z Punktem Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego pod numerem telefonu 58 672 309 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30 oraz pod numerem telefonu 58 672 95 17 w godzinach 16.00-20.00. Punkt jest czynny w różnych godzinach w zależności od dnia tygodnia, więc warto sprawdzić harmonogram i umówić się na wizytę.
Zdjęcie:Pexels