Tenis w Wejherowie. Poznaj historię kortów, na których grała sama Jędrzejowska! - otoWejherowo.pl
13/07/2024
reklama
Aktualności Sport

Tenis w Wejherowie. Poznaj historię kortów, na których grała sama Jędrzejowska!

reklama
Tenis w Wejherowie. Poznaj historię kortów, na których grała sama Jędrzejowska!

Korty do tenisa ziemnego w Wejherowie sięgają czasów przedwojennych. Na tych kortach grała legenda polskiego tenisa, Jadwiga Jędrzejowska. Poznajcie historię tenisa w Wejherowie!

Rok 1937 jest powszechnie uznawany za moment narodzin Wejherowskich Kortów Tenisowych. Wówczas funkcję burmistrza miasta Wejherowa pełnił Teodor Bulduan, który zapoczątkował serię inwestycji infrastrukturalnych i gospodarczych, przyczyniając się do rozkwitu i zwiększenia atrakcyjności miasta. Bulduan, ceniony i szanowany przez lokalną społeczność, niestety w 1939 roku padł ofiarą Gestapo, co uniemożliwiło realizację wielu jego planów. Mimo tragicznych wydarzeń udało się jednak zrealizować dwa znaczące projekty sportowe: korty tenisowe oraz basen odkryty. Dzięki pierwszemu z nich mieszkańcy mogą cieszyć się korzystaniem z tego obiektu aż po dziś dzień.

reklama

Na wejherowskich kortach gościła legendarna Jadwiga Jędrzejowska

Historia Wejherowskich Kortów Tenisowych jest pełna zmian, zarówno pod względem wyglądu, funkcjonalności, jak i liczby kortów do gry. Obiekt był konsekwentnie rozbudowywany, stając się coraz bardziej popularnym miejscem. Wejherowo gościło nawet turnieje z cyklu „Tenisowe Mistrzostwa Morskie”, które przyciągały najlepszych polskich tenisistów. Wśród graczy, którzy rywalizowali na kortach, byli tak wybitni zawodnicy jak Józef Hebda, Zbigniew Bełdowski czy Władysław Skonecki. W jednym z turniejów w Wejherowie wystąpiła nawet Jadwiga Jędrzejowska, finalistka Wielkich Szlemów.

Ciekawostką jest fakt, że związki Wejherowa z tenisem sięgają lat wcześniejszych niż 1937 rok. Najstarsze wzmianki, nawet w formie fotograficznej, sięgają 1903 roku, gdy pojedynczy kort tenisowy znajdował się w okolicach parku.

Tenis w Wejherowie w latach 80.

W latach 80. Wejherowskie Korty Tenisowe przeżywały swój renesans. Stawały się areną dla prestiżowych turniejów zorganizowanych przez Polski Związek Tenisowy, takich jak „Grand Prix Polski” czy popularny „Turniej o Puchar Ziemi Kaszubskiej”. Dzięki doskonałej lokalizacji miasta, blisko kurortów nadmorskich, korty odwiedzało wielu znamienitych gości, którzy przyjeżdżali tu na wakacje. Wśród nich znajdowali się Jerzy Kamas, Wojciech Młynarski, Tadeusz Borowski, Marek Lewandowski czy Wojciech Fibak. Korty, położone w pobliżu czynnego, pełnego życia basenu letniego, stawały się niezwykle atrakcyjnym miejscem do aktywnego wypoczynku.

Korty wejherowskie współcześnie

W przeciwieństwie do basenu, który niestety nie dotrwał do dnia dzisiejszego, Wejherowskie Korty Tenisowe kwitną. Pod kierownictwem Lecha Bieńkowskiego, byłego gracza i kapitana reprezentacji Polski w Pucharze Davisa, oraz trenerów Łukasza Kubota i Mariusza Fyrstenberga, obiekt dynamicznie się rozwija.

Turnieje tenisowe w Wejherowie

Corocznie odbywają się tu dwa turnieje tenisowe: Turniej Otwarcia Sezonu oraz Otwarte Mistrzostwa Wejherowa. Dodatkowo, dwa razy w roku Wejherowo jest gospodarzem znanego na Pomorzu turnieju „Ziaja Cup”. Istnieje także program szkoleniowy dla dzieci, który obejmuje nie tylko regularne treningi, ale także turnieje z atrakcyjnymi nagrodami. Ponadto, dla dorosłych działa dynamiczna liga tenisowa „Chellenge Wejher Open”.

Źródło: Wejherowskie Korty Tenisowe / kortywejherowo.pl

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe