Drugą społeczną lodówkę utworzono w Rumi. Zlokalizowana jest przy ul. Gdańskiej 17a. Jej instalacja ma być krokiem w kierunku zmniejszenia marnowania żywności i zapewnienia dostępu do niej osobom, którym z uwagi na trudną sytuację materialną brakuje jedzenia.
Według badań przeprowadzonych w ramach projektu PROM, co sekundę do polskich śmietników trafia około 150 kilogramów żywności. Aż 60 proc. pochodzi z gospodarstw domowych. Marnowanie żywności przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i wyczerpywania zasobów naturalnych. Jednym ze sposobów walki z tym problemem jest zwiększanie świadomości społecznej.
Społeczne lodówki są jednym z oddolnych działań, które przyczyniają się do zmniejszania strat żywności. Idea jest prosta: lodówki są dostępne 24/7/365. Można z nich zabierać produkty spożywcze lub odkładać na półki różne produkty, takie jak konserwy, pieczywo, owoce, jogurty, sery, a także przygotowane w domu potrawy i przetwory.
Jednak istnieją pewne ograniczenia. Nie można wkładać do urządzenia surowego mięsa i jajek, przetworów z niepasteryzowanego mleka oraz jedzenia w otwartych puszkach czy słoikach. Ważne jest, aby przekazywane jedzenie nie było przeterminowane, a gotowe potrawy były szczelnie zapakowane i opisane.
W Rumi znajdują się dwie społeczne lodówki. Pierwsza z nich, zainstalowana w 2020 roku, znajduje się przy Zespole Szkół Salezjańskich, od strony ul. Dąbrowskiego, obok boiska do koszykówki. Druga lodówka została niedawno otwarta przy ul. Gdańskiej 17A. Te społeczne lodówki powstały dzięki zaangażowaniu rumskich radnych, którzy wzięli udział w publicznej zbiórce środków.
zdjęcie: UM Rumia