Czołg na złom? to nieporozumienie! - otoWejherowo.pl
23/11/2024
reklama
Aktualności

Czołg na złom? to nieporozumienie!

reklama
Czołg na złom? to nieporozumienie!

Stowarzyszenie „Polska 2050 Pomorskie” wydało oświadczenie w sprawie usunięcia czołgu z przestrzeni publicznej… „To nieporozumienie”. Stowarzyszenie odniosło się do wniosku grupy radnych z Wejherowa, którzy domagają się usunięcia radzieckiego czołgu z przestrzeni miejskiej, stwierdzając m.in. „Popieramy stanowisko polskich władz w sprawie bezpodstawnej napaści Rosji na Ukrainę. Jednocześnie uważamy, że miarą naszej uczciwej postawy jest niepopadanie w skrajności”.  Sekretarz miasta – Bogusław Suwara wyjaśnia, że czołg jest symbolem wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej i nie ma konieczności usuwania zabytkowego eksponatu z przestrzeni publicznej naszego miasta.

W podpisanym przez członka zarządu Stowarzyszenia Polska 2050 Pomorskie Piotr Kajutailidera Celowego Zespołu „Pamięć i Przyszłość” – Jacka Pałubickiego oświadczeniu czytamy m.in.: …”Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy wniosek grupy czterech radnych miejskich, którzy zaproponowali usunięcie czołgu z przestrzeni publicznej tylko dlatego, że jest radzieckiej produkcji. Radni mają świadomość celu umieszczenia czołgu w Wejherowie, a pomimo tego wzorując się na podobnym problemie pojawiającym się w Gdańsku proponują takie rozwiązanie… Popieramy stanowisko władz Wejherowa wyrażone przez Sekretarza Miasta – Bogusława Suwarę, że czołg powinien pozostać na dotychczasowym miejscu… Proponujemy, w celu rozwiązania sporu, przeprowadzić w mieście akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców. Wejherowianie mają pełne prawo wiedzieć, dlaczego czołg znajduje się w mieście. Popieramy stanowisko polskich władz w sprawie bezpodstawnej napaści Rosji na Ukrainę. Jednocześnie uważamy, że miarą naszej uczciwej postawy jest niepopadanie w skrajności…”.

reklama

Czołg T-34/85 pojawił się w Wejherowie w 1970 roku, jako upamiętnienie zwycięstwa nad hitleryzmem. Przez prawie cztery dekady radziecki pojazd z okresu II wojny światowej stał na Placu Grunwaldzkim (obecnie plac Ofiar Piaśnicy) przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 6 i wojewódzkiej nr 218. W 2008 r. czołg został przeniesiony na skwer przy ulicy Strzeleckiej.