Rozpoczął się sezon grypowy. Co prawda dane na temat zachorowań na terenie powiatu wejherowskiego nie są jeszcze niepojące, ale w ostatnim tygodniu liczba zakażeń zaczęła wyraźnie rosnąć.
Niestety liczba zakażeń wirusem grypy w Polsce lawinowo rośnie z każdym tygodniem. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że od 1 do 7 listopada zanotowano 102 tysiące przypadków grypy i jej podejrzeń; od 8 do 15 listopada – 111 tysięcy, a od 16 do 22 listopada już 118 tysięcy. W tym czasie 1300 chorych trafiło do szpitali.
Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Przyczyną zachorowania są wirusy. Co prawda może się wydawać, że to powszechna choroba, ale trzeba zaznaczyć, że zachorowania powodują rocznie na świecie ok. 3-5 miliona przypadków ciężkich powikłań pogrypowych i 250-500 tysięcy zgonów. Wirus grypy nie omija również mieszkańców Wejherowa i okolic. Z danych przedstawionych nam przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wejherowie wynika, że od 1 listopada do 11 listopada zachorowań odnotowano 2572 (2665 w odpowiednim okresie 2021 roku); od 8 do 15 listopada 3059 (3102 w roku poprzednim(0, ale od 16 do 22 listopada już 3428 zakażeń (przy 2634 rok temu). Ogólnie od 1 listopada do 22 listopada powiatowa stacja sanitarna zanotowała 9059 przypadków grypy (rok wcześniej było to 8401). Co ważne, w 2021 roku w opisywanym okresie do szpitali przyjęto 2 osoby, w tym roku już 5!
Lucyna Fertała, starszy asystent Sekcji Epidemiologii PSSE w Wejherowie radzi, by chcąc uchronić się przed zachorowaniem na grypę należy przestrzegać poniższych zasad:
– zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,
– przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
– jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,
– poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,
– jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,
– w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
– unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży.
Fot. Zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com