Uważaj, żeby nie wpakować się w takie kłopoty - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności

Uważaj, żeby nie wpakować się w takie kłopoty

reklama
Uważaj, żeby nie wpakować się w takie kłopoty

Nawet tysiąc złotych grzywny, a nawet policyjny dozór czy więzienie grożą osobom, które samodzielnie montują wzmacniacze sygnałów telefonii komórkowej. Osoby, które nie mają tej świadomości i chcą poprawić sobie w ten sposób zasięg telefonu komórkowego mogą wpędzić się w duże kłopoty.

Trwa kampania edukacyjna Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji pn. „Stop blokowaniu sygnału”. Jej autorzy chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na negatywne skutki używania nielegalnych wzmacniaczy sygnału, w tym na ich wpływ na powszechny dostęp do łączności.

Kampania edukacyjna „Stop blokowaniu sygnału” została poświęcona problemowi rosnącej skali wykorzystania nielegalnych repeaterów GSM, czyli wzmacniaczy zasięgu komórkowego. Są one urządzeniami pośredniczącymi w transmisji sygnału radiowego. Ich zadaniem jest podniesienie jakości sygnału emitowanego przez stację bazową. Urządzenia te wzmacniają sygnał użytkownika, ale jednocześnie kradną go pozostałym użytkownikom sieci, pogarszając jakość połączenia, a czasem wręcz prowadząc do całkowitego zaniku sygnału.

reklama

Repeatery są powszechnie dostępne i łatwe w montażu. Jednak ich samodzielna instalacja jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny do 1000 zł, a w skrajnych przypadkach, nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Jak informują organizatorzy kampanii, z przeprowadzonego badania wynika, że o tym fakcie nie wie aż 76 proc. respondentów.

W obecnych, nowoczesnych czasach życie prywatne i zawodowe zdecydowanej większości ludzi na świecie nie istnieje bez dobrego zasięgu komórkowego. Brak możliwości wysyłania SMSów, a przede wszystkim nawiązywania i odbierania połączeń z pewnością jest dla każdego frustrujący. Jest to problem porównywalny z ograniczeniem stabilnego połączenia internetowego, uniemożliwiającego pracę zdalną, pozyskiwanie informacji i rozrywkę.

Jak radzą specjaliści, w sytuacji gdy pojawiają się częste problemy ze zanikającym zasięgiem, pierwszym krokiem powinno być bezpośrednie poinformowanie o tym operatora telekomunikacyjnego. Jego zadaniem jest wykrycie źródła zakłóceń oraz zgłoszenia do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z prośbą o przeprowadzenie kontroli danego wycinka sieci i zidentyfikowania źródła problemu. Jednocześnie twórcy kampanii odradzają samodzielne rozwiązanie problemu, poprzez instalację taniego, nieposiadającego atestu, wzmacniacza sygnału.

Więcej informacji na temat kampanii edukacyjnej pn. „Stop blokowaniu sygnału”, w tym także najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi, znaleźć można na stronie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji oraz w specjalnych spotach informacyjnych:
https://kigeit.org.pl/2022/10/03/nielegalne-wzmacniacze-sygnalu-komorkowego-pytania-i-odpowiedzi/

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji w Warszawie