O blisko piętnaście procent więcej zapłacą za wodę i odprowadzanie ścieków mieszkańcy Wejherowa, Redy, Rumii i gminy Wejherowo. Stawki ustalone przez gdyński PEWIK zatwierdził już Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Nowe ceny zaczną obowiązywać w ciągu kilku może kilkunastu dni. To jednak nie koniec podwyżek.
Cena wody dla mieszkańców w pierwszych dwunastu miesiącach wzrośnie o 14,3 proc., a ścieków o 16,3 proc. w stosunku do cen obecnie obowiązujących i wyniesie odpowiednio 5,05 zł/m sześć. netto w przypadku wody i 6,63 zł/m sześć. netto za ścieki. Przy średnim miesięcznym zużyciu wody trzech metrów sześć. na osobę łączny rachunek za wodę i ścieki w czetroosobowym gospodarstwie domowym, licząc z podatkiem VAT wzrośnie o 20,22 zł. W kolejnych dwunastu miesiącach ceny wody i ścieków wzrosną odpowiednio o kolejne 5,9 proc. i 5,1 proc., a w trzecim roku obowiązywania taryfy o 2,6 proc. i 2,2 proc.
Zarząd spółki PEWIK Gdynia przekonuje, że nowa taryfa, zatwierdzona trzy lata po dotychczas obowiązującej, jest odzwierciedleniem obecnych cen energii elektrycznej, paliw, materiałów budowlanych i eksploatacyjnych oraz usług remontowych. Mają one decydujący wpływ na koszty utrzymania i eksploatacji infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Podkreślają, że energia zdrożała w tym czasie o 122 proc., paliwa o 57 proc., materiały o 32 proc., a usługi o 25 proc.
– Jesteśmy świadomi, że wzrost opłat za wodę i ścieki jest dla mieszkańców dodatkowym obciążeniem w obecnych trudnych czasach. Zapewnienie nieprzerwanej dostawy czystej wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków jest jednak sprawą bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego czterystu tysięcy osób obsługiwanych przez nasze przedsiębiorstwo – argumentuje zarząd spółki. – Eksploatacja ponad dwóch tysięcy kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz setek obiektów, urządzeń i instalacji technologicznych, wymaga codziennie użycia dużych ilości energii, różnorodnych materiałów i ciągłej, siedem dni w tygodniu, pracy wielu wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Nie da się tego odpowiedzialnie zapewnić bez odpowiedniego finansowania.
Spółka przekonuje, że stawki zatwierdzone trzy lata temu nie zapewniają pokrycia niezbędnych kosztów i mimo wprowadzanych oszczędności przedsiębiorstwo notuje straty. Tylko w minionym roku były to trzy miliony złotych.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w kalkulacji stawek taryfowych uwzględniono wyłącznie wydatki niezbędne do świadczenia usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Zasadność kosztów i poprawność ich kalkulacji są szczegółowo weryfikowane przez zatwierdzający taryfę organ administracji, jakim jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Nowa taryfa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od dnia jej ogłoszenia na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i będzie obowiązywała przez kolejne 36 miesięcy.
źródło zdjęcia: pixabay.com