Zabytkowa drabina strażacka – jeden z symboli Wejherowa po raz pierwszy od szesnastu lat opuściła swoją gablotę. Mieszkańcy mieli więc niepowtarzalną okazję, by obejrzeć ją z bliska.
Drabinę zaprezentowano podczas miejskiej retro potańcówki, którą zorganizowano we wtorek na wejherowskim rynku. Po raz ostatni drabinę z gabloty znajdującej się koło strażnicy przy ul. 3 Maja wyciągnięto w 2008 r. Tak więc dla wszystkich miłośników historii i pożarnictwa była to naprawdę wyjątkowa okazja.
Prócz samej drabiny, na rynku pojawiły się specjalne tablice, opowiadające o 150-letniej historii Ochotniczej Straży Pożarnej oraz drabiny. Ta inicjatywa jest wynikiem współpracy z Filharmonią Kaszubską, Wejherowskim Centrum Kultury oraz Urzędem Miejskim.
– Drabina konna ze względu na swój wiek i fakt, że została odrestaurowana przez wejherowskich strażaków jest dla nas wyjątkowa i bezcenna – informuje Kamil Groth, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie. – Wyprowadzana z witryny przy ul. 3 Maja jest niezwykle rzadko. Ostatni raz na wejherowskim rynku gościła 25 lat temu z okazji 125-lecia naszej jednostki.
Historia tej drabiny sięga roku 1907, kiedy to została zakupiona przez władze Wejherowa dla potrzeb Ochotniczej Straży Pożarnej. Konstrukcja drabiny składa się z trzech drewnianych przęseł i ma imponujący maksymalny zasięg wynoszący 18 metrów. Ciekawostką jest fakt, że w czasach swojej świetności obsługiwało ją aż sześciu strażaków. Przez ponad 70 lat drabina była nieodłącznym elementem wyposażenia wejherowskiej jednostki OSP, aż do lat 70. XX wieku. Była również najdłuższą drabiną w powiecie.
Później drabina została odstawiona do garażu, jednak dzięki zaangażowaniu strażaków z OSP, była systematycznie naprawiana i konserwowana. Dzięki temu jest jedną z trzech tego typu, wciąż sprawnych drabin w Polsce. Jej wartość historyczna oraz rzadkość sprawiły, że różne instytucje oraz muzea zarówno z kraju, jak i z zagranicy zabiegały o jej pozyskanie.
Teraz, dzięki inicjatywie druhów z OSP i współpracy z różnymi historia tej drabiny oraz historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wejherowie została upamiętniona na rynku poprzez specjalne tablice.
Kolejna okazja, aby podziwiać ten zabytek, odbędzie się 15 września podczas obchodów 150-lecia jednostki OSP. Być może będzie to ostatnia szansa na to, aby zobaczyć drabinę w takiej formie, więc warto się tam pojawić.
Fot.: OSP Wejherowo