Radzili pacjentom jak radzić sobie z chorobą - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności

Radzili pacjentom jak radzić sobie z chorobą

reklama
Radzili pacjentom jak radzić sobie z chorobą

Trzystu pacjentów cierpiących nawysiękową postać AMD, czyli związane z wiekiem zwyrodnienie plamki ocznej spotkało się z lekarzami ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Program terapii AMD działa od 2015 roku, a jego celem jest zwiększenie dostępności do leczenia i świadomości pacjentów.

AMD to choroba zwyrodnieniowa centralnej części siatkówki, zwanej plamką żółtą. Głównym czynnikiem ryzyka jej wystąpienia jest wiek, ale także dziedziczność, palenie tytoniu, choroby układu krążenia, otyłość i dieta uboga w antyoksydanty. Istnieją dwie główne postacie AMD: sucha i wysiękowa. Terapia skupia się przede wszystkim na postaci wysiękowej i polega na iniekcjach doszklistkowych preparatów antyVEGF.

reklama

Spotkania organizowane przez zespół specjalistów z Oddziału Okulistyki mają na celu zwiększenie świadomości pacjentów na temat ich choroby oraz umożliwienie im aktywnego uczestnictwa w terapii. Pacjenci dowiadują się, jak dbać o siebie, eliminować czynniki ryzyka i utrzymywać jak najwyższą jakość życia pomimo postępu choroby.

Jednym z kluczowych elementów spotkania było przekazywanie pacjentom praktycznych wskazówek, jak radzić sobie w codziennym życiu z AMD. Specjaliści opowiadali również o dostępnych pomocach optycznych, które mogą znacząco poprawić jakość widzenia osób słabowidzących. Ponadto, dietetyk omawiał znaczenie zdrowej diety w przypadku chorób okulistycznych.

Warto podkreślić, że choć terapia AMD może opóźnić postęp choroby i poprawić jakość życia pacjentów, nie gwarantuje ona całkowitego wyleczenia. Niestety, część pacjentów nie reaguje na terapię, co może prowadzić do utraty widzenia centralnego. Niemniej jednak, choroba nigdy nie prowadzi do całkowitej ślepoty, ale znacznie utrudnia takie codzienne czynności jak czytanie, rozpoznawanie twarzy czy prowadzenie samochodu.

Dzięki współpracy z firmami Thea, Novartis i Bayer, spotkanie było również okazją do zapoznania się z nowymi możliwościami terapeutycznymi i pomocami dla pacjentów cierpiących na AMD. – Najważniejsze jest wczesne wykrycie zmian, gdyż każdy dzień przed rozpoczęciem leczenia to realna utrata widzenia i systematyczna terapia, dlatego też współuczestnictwo świadomego pacjenta jest tak ważne w powodzeniu terapii – mówi Małgorzata  Pisarewicz, dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji Szpitali  Pomorskich. Dlatego planujemy spotkania dla pacjentów w regionie pomorskim, by szybciej się zgłaszali oraz dla lekarzy, aby szybko wysyłali do nas pacjentów.

Zdjęcie: Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie