Z Wejherowa wywodzi się wiele znanych osobistości, które znacząco wpłynęły na różne dziedziny życia. Do grona tych najsłynniejszych należą między innymi: Marta Kąkol, Dorota Masłowska czy Paweł Piotr Rhode.
Przykład Wejherowa pokazuje, że nawet stosunkowo niewielkie miasto może być kolebką wielkich talentów. Osoby urodzone w tym miejscu odniosły sukcesy w różnych dziedzinach życia, przyczyniając się do rozwoju polskiej kultury, nauki i sportu.
Marta Kąkol
Polska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem. Wicemistrzyni Polski (2015) oraz czterokrotna brązowa medalistka mistrzostw Polski. Złota medalistka ogólnopolskiej olimpiady młodzieży, mistrzostw kraju juniorów oraz młodzieżowych mistrzostw Polski.
Dorota Masłowska
Pisarka, dramatopisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka, producentka muzyczna; laureatka Nagrody Literackiej „Nike” (2006) za powieść Paw królowej (2005). Masłowska urodziła się i dorastała w Wejherowie. W trakcie przygotowań do egzaminu dojrzałości intensywnie pracowała nad swoją pierwszą powieścią pod tytułem Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną.
Paweł Piotr Rhode
Amerykański duchowny katolicki pochodzenia polskiego urodzony w Wejherowie 18 września 1871. Jako dziesięciolatek wyemigrował wraz z matką do USA, biskup Green Bay, Wisconsin, USA, pierwszy polski biskup dla Polonii amerykańskiej.
Hubert Skrzypczak
Bokser, medalista olimpijski, mistrz i wicemistrz Europy. Reprezentował barwy Gryfa Wejherowo, Zawiszy Bydgoszcz i GKS Wybrzeże Gdańsk. W 1968 na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku zdobył brązowy medal w wadze papierowej po trzech wygranych walkach i przegranej w półfinale z Koreańczykiem Jee Yong-ju. Wszystkie pozostałe osiągnięcia miał w wadze muszej. Dwukrotnie wystąpił w mistrzostwach Europy, zdobywając srebrny medal w Berlinie w 1965, a dwa lata później mistrzostwo w Rzymie w 1967. Był mistrzem Polski w 1970 i pięciokrotnym wicemistrzem.
Marcin Miotk
Alpinista i himalaista, mówca motywacyjny, autor projektu Everest Motywacji. Pierwszy i jedyny Polak, który zdobył najwyższy szczyt świata – Mount Everest bez dodatkowego tlenu. Członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu (wspinaczka wysokogórska). Wspinał się na najtrudniejsze góry świata: K2, południowa ściana Annapurny, Pik Pobiedy.
Sandra Drzymalska
Polska aktorka – ur. 24 lipca 1993 w Wejherowie).
W 2017 ukończyła Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wcześniej zadebiutowała w etiudzie Raj Nastazjii Gonery z 2014, po czym zagrała Olę Kaczmarek, jedną z głównych ról w serialu Canal+ Belfer (2016). W serialu TVP1 Stulecie Winnych (2019–2020) wcielała się w rolę Łucji Koszykowskiej, córki Władzi i Stanisława.
Od 2021 gra główną rolę Moniki Nowickiej w serialu Netflixa pt. Sexify. W 2022 zagrała Kasandrę w nominowanym do Oscara filmie Jerzego Skolimowskiego Io.
Kinga Baranowska
Himalaistka, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników. Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka: Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Na wszystkie szczyty wspięła się bez używania dodatkowego tlenu z butli.
Źródło: wikipedia.pl
ZOBACZ TEŻ: