Był nietrzeźwy i miał zakaz prowadzenia pojazdów. Spowodował kolizję i uciekał z miejsca zdarzenia - otoWejherowo.pl
22/11/2024
reklama
Aktualności

Był nietrzeźwy i miał zakaz prowadzenia pojazdów. Spowodował kolizję i uciekał z miejsca zdarzenia

reklama
Był nietrzeźwy i miał zakaz prowadzenia pojazdów. Spowodował kolizję i uciekał z miejsca zdarzenia

Wejherowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który pod wpływem alkoholu spowodował kolizję na terenie miejscowości Kurowo. Kierowca pojazdu volkswagen zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzając w audi. Po zdarzeniu, mężczyzna zbiegł z miejsca kolizji, ale został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Okazało się, że był on nietrzeźwy i posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo, był również poszukiwany do odbycia kary 3 miesięcy pozbawienia wolności.

Według ustaleń policji, 28-letni kierowca volkswagena wykonywał nieprawidłowy manewr wymijania, w wyniku którego doszło do zderzenia z pojazdem audi, prowadzonym przez 61-letnią kobieta, która na szczęście była trzeźwa. Po kolizji sprawca oddalił się z miejsca, ale świadkowie zdarzenia zaalarmowali policję.

reklama

Po interwencji policjantów, mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu, gdzie spędził noc. Teraz grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności za spowodowanie kolizji będąc w stanie nietrzeźwości i naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

Kierowca volkswagena miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie, co znacznie przekracza dozwoloną normę. Dodatkowo, okazało się, że mężczyzna posiadał ważny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, a samochód, którym jechał, nie posiadał ważnej polisy OC.

Policjanci wskazali, że nietrzeźwy kierowca będzie przesłuchany, a prawdopodobnie usłyszy zarzuty związane z naruszeniem zakazu prowadzenia pojazdów oraz spowodowaniem kolizji w stanie nietrzeźwości. Sąd może nałożyć na niego karę do 5 lat pozbawienia wolności, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego.

Ustawa Kodeks Karny przewiduje także, że w przypadku skazania sprawcy za przestępstwa określone w art. 178a § 1 (nietrzeźwy kierowca) oraz art. 244 (naruszenie sądowego zakazu), sąd może orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych.

Jeśli mężczyzna zostanie skazany za przestępstwo określone w art. 178a § 4 (kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego) lub za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, albo za czyn określony w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonych w związku ze skazaniem za przestępstwo, sąd może nałożyć świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 10 000 złotych.