Wejherowski Alarm Smogowy wypuścił w teren mobilne płuca - otoWejherowo.pl
reklama
Aktualności

Wejherowski Alarm Smogowy wypuścił w teren mobilne płuca

Wejherowski Alarm Smogowy wypuścił w teren mobilne płuca

Dzięki staraniom Wejherowskiego Alarmu Smogowego mobilne sztuczne płuca działają w Wejherowie. Nowatorska instalacja przedstawia model ludzkich płuc „oddychających” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrującym zawieszone w nim zanieczyszczenia, które osadzają się na białej przepuszczalnej tkaninie. Dzięki temu mieszkańcy miejscowości będą mogli przekonać się naocznie, jakiej jakości powietrze wnika do ich płuc.

W Wejherowie płuca powstały dzięki wspólnej inicjatywie Wejherowskiego Alarmu Smogowego i Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie. Mobilne płuca mają pełnić rolę informacyjną, edukacyjną i uświadamiającą.

reklama

– Akcja ma skłonić do refleksji i działań zarówno samorządowców, przedsiębiorców, jak i mieszkańców. Chcemy być powiatem, w którym jakość powietrza, a tym samym zdrowie mieszkańców to sprawa priorytetowa. – mówi Tomasz Nowak, przedstawiciel Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza wraz z wyświetlaczem, który wskazuje rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10. Wskazania czujnika zanieczyszczenia można będzie śledzić również na stronie internetowej www.wejherowskialarmsmogowy.pl . W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza uruchomiony zostanie sygnalizator świetlny i dźwiękowy. Druga strona mobilnych płuc została wykorzystana jako nośnik najważniejszych informacji na temat smogu oraz jego szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka. Mieszkańcy miejscowości, do których dotrze makieta będą mogli również dowiedzieć się o terminie wymiany „kopciuchów” wynikającym z obowiązujących na terenie woj. pomorskiego uchwał antysmogowych oraz możliwościach uzyskania dofinansowania na termomodernizację i wymianę pieca z Programu Czyste Powietrze.

Wbrew stereotypom regiony nadmorskie również zmagają się z problemem smogu, dlatego trasa sztucznych płuc obejmie jak najwięcej większych miejscowości powiatu wejherowskiego i nie tylko.

Projekt pn. „Zobacz, czym oddychasz!” zrealizowany został w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego. Wsparcia w projekcie udzieliło również Starostwo Powiatowe w Wejherowie.