Nie ma lodowiska. Władze winią ustawę - otoWejherowo.pl
24/02/2024
reklama
Aktualności Sport

Nie ma lodowiska. Władze winią ustawę

Nie ma lodowiska. Władze winią ustawę

Zbliżają się ferie zimowe, w tym roku młodzież z w Wejherowa w mieście nie pojeździ na łyżwach na prawdziwym lodzie. Władze miasta winią za to ustawodawców. Tymczasem lodowisko powstaje w Redzie.

W sprawie organizacji lodowiska przy Szkole Podstawowej nr 8, do czego nie doszło w tym sezonie zimowym, do władz miasta pytanie skierowała radna Teresa Skowrońska.

reklama

– Proszę o informację, jakie koszty generuje lodowisko, gdy jest czynne, jakie jest są wpływy z tytułu zakupów biletów na lodowisko, ile osób korzystało z lodowiska w sezonie 2021/2022 oraz jaka jest różnica pomiędzy wpływami za bilety a wydatkami na lodowisko? Czy została wykonana kalkulacja, jakie musiałyby być ceny, aby lodowisko mogło funkcjonować w sezonie 2022/2023? – dopytywała przedstawicielka części mieszkańców Wejherowa.

Niestety, na większość tych pytań radna nie usłyszała odpowiedzi. Z kolei jak poinformował Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa, głównym kosztem utrzymania lodowiska jest energia elektryczna oraz wynagrodzenie osób, które przy nim pracują. A te koszty – jak podkreślił prezydent – rosną.

– Jeśli chodzi o dotychczasowe koszty utrzymania lodowiska to były one wyższe od dochodów z tytułu opłaty za korzystanie z tego lodowiska. Wydatki wynosiły przeszło 200 tysięcy złotych. Natomiast lodowisko dla mieszkańców Wejherowa zostało udostępnione za darmo na rynku – stwierdził.

Kto na tym lodowisku był, to wie, że to nie lodowisko, tylko „plastykowisko”…

Jak jednak dodał zastępca prezydenta, główną przyczyną takiej decyzji była ustawa, która na nałożyła na samorządy obowiązek oszczędności 10 procent energii.

– Otwarcie lodowiska spowoduje, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć tego poziomu oszczędności energii, bo nikt nie zamierza wyłączać dzieciom w klasach lamp w czasie odbywania zajęć ani wyłączać basenu w SP nr 8. – podkreślił wiceprezydent.

Lodowiska z lodem w czasie ferii w Wejherowie więc nie będzie. Najbliższe zostanie zorganizowane w Redzie. Tam żadna ustawa nie stanęła na przeszkodzie, by zapewnić w tę wiosenną zimę choć namiastkę zimowej aktywności mieszkańcom.

raz

Fot. Redakcja