Black Hawk w akcji! Ćwiczenia desantowania i ratownictwa wysokościowego [ZDJĘCIA, FILM] - otoWejherowo.pl
25/06/2024
reklama
Aktualności

Black Hawk w akcji! Ćwiczenia desantowania i ratownictwa wysokościowego [ZDJĘCIA, FILM]

reklama
Black Hawk w akcji! Ćwiczenia desantowania i ratownictwa wysokościowego [ZDJĘCIA, FILM]

W ubiegłym tygodniu na terenie Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku i nad wodami Zatoki Gdańskiej odbyło się niezwykle intensywne szkolenie z zakresu desantowania na linie oraz ratownictwa wysokościowego.

Ćwiczenia zorganizował Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gdańsku, a udział w nich wzięli nie tylko policjanci z tej jednostki, ale również funkcjonariusze Centralnego Pododziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Straży Granicznej, strażacy z Grupy Wysokościowej PSP oraz ratownicy GOPR z Grupy Bieszczadzkiej i Podhalańskiej. Nad bezpieczeństwem i precyzją wykonywanych manewrów czuwali piloci z Zarządu Lotnictwa Policji KGP.

reklama

W trakcie tygodniowego szkolenia policjanci i ratownicy doskonalili techniki desantowania ze śmigłowca Black Hawk z użyciem osobistych lin alpinistycznych oraz liny “szybkiej”. Ćwiczono również ewakuację przy pomocy liny ewakuacyjnej, zwracając szczególną uwagę na celność zjazdu w wyznaczonym punkcie. Te umiejętności są kluczowe podczas akcji ratunkowych i zatrzymywania niebezpiecznych przestępców w trudnym terenie, gdzie dotarcie drogą lądową jest niemożliwe lub utrudnione.

Podczas ćwiczeń niezwykle istotna była ścisła współpraca wszystkich uczestników. Szczególną uwagę poświęcono roli pilota śmigłowca, na którym spoczywa bezpieczeństwo całej ekipy, oraz instruktora pokładowego, który koordynuje działania i zapewnia optymalne warunki do wykonania zadania. Ważnym elementem szkolenia było również przećwiczenie procedur współpracy między służbami podległymi MSWiA.

Biorący udział w szkoleniu instruktorzy GOPR przeprowadzili szereg zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu technik linowych. Na zakończenie odbył się egzamin dla kandydatów na instruktorów wysokościowych oraz egzamin weryfikacyjny dla osób odnawiających uprawnienia instruktorskie. Takie intensywne i realistyczne szkolenia pozwalają funkcjonariuszom doskonalić umiejętności niezbędne do działania w ekstremalnych sytuacjach, gdzie liczy się czas i precyzja wykonania zadania.

Zdjęcia: sierż. szt. Piotr Pawłowski, Zespół Prasowy KWP w Gdańsku

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *