Gmina chce odnowić kolejne piaśnickie groby - otoWejherowo.pl
reklama
Aktualności Kultura

Gmina chce odnowić kolejne piaśnickie groby

Gmina chce odnowić kolejne piaśnickie groby

Piaśnica to największe miejsce kaźni z czasów II Wojny Światowej na terenie Pomorza. W lasach w okolicach Wejherowa Niemcy zamordowali tysiące ludzi – przedstawicieli nie tylko pomorskiej inteligencji. Groby ofiar są stopniowo odnawiane.

Przypomnijmy, na początku grudnia 2022 roku odbył się odbiór prac związanych z budową dwóch nowych mogił na grobach nr 22 oraz 25, zlokalizowanych w sąsiedztwie Kaplicy Piaśnickiej. Swoją stylistyką nawiązują do pozostałych mogił. Są to zbiorowe groby, które zostały opróżnione z ciał w trakcie niemieckiej akcji zacierania śladów. Prawdopodobnie spoczywało w nich po około 100 do 200 ciał.

reklama

W opiekę nad tym szczególnym miejscem zaangażowanych jest wiele organizacji. Także lokalne samorządy współpracują w tym dziele. Dzięki współpracy gminy Wejherowo oraz miasta Wejherowa w Lesie Piaśnickim wzniesione zostały dwie nowe mogiły.

Koszt wzniesienia mogił wynosił 215 tysięcy złotych, z czego koszt projektu w kwocie 15 tysięcy został pokryty przez Gminę Wejherowo, zaś koszt prac budowlanych sfinansowało miasto Wejherowo.

Na tym nie koniec działań zmierzających do zachowania ku pamięci i przestrodze miejsca kaźni. Jak poinformował wójt gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski, pod koniec listopada wysłano do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dwa wnioski o dofinansowanie: „Odbudowy oraz przebudowa grobów w Lesie Piaśnickim”. Zadanie obejmuje budowę mogiły nr 21 oraz wykonanie i montaż metalowych kompozycji przestrzennych na stalowej konstrukcji oraz wykonanie napisów i symboli na płytach granitowych na mogiłach nr 22 i 25. Szacowana wartość prac to 428470 zł Wysokość dofinansowania 70 procent.

Przewidywany termin realizacji zadania od do 30 września 2023 roku, pod warunkiem przyznania środków finansowych.

Do resortu trafił także wniosek pn. „Wymiana siedzisk przy Sanktuarium Piaśnickim”. Z kolei to zadanie obejmuje wymianę siedzisk ławek na istniejących stelażach. Szacowana wartość zadania to 210000 zł. Wysokość dofinansowania 80 procent.

Przewidywany termin realizacji zadania przewidziano do 31 lipca 2023 rok pod warunkiem przyznania środków finansowych.

raz

Fot. Gmina Wejherowo

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *