Okres świąteczny sprzyja oszustom i fałszywym wolontariuszom - otoWejherowo.pl
reklama
Aktualności Biznes

Okres świąteczny sprzyja oszustom i fałszywym wolontariuszom

reklama (Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość)
Okres świąteczny sprzyja oszustom i fałszywym wolontariuszom

Czas Bożego Narodzenia to nie tylko czas obdarowywania bliskich, ale także niesienia pomocy potrzebującym. Niestety, również w naszym regionie a nawet mieście, można się natknąć na oszustów i fałszywych wolontariuszy – o czym ostrzegają wejherowscy policjanci.

Jak podkreślają policjanci z Wejherowa, w okresie przedświątecznym coraz częściej widujemy osoby zbierające pieniądze do puszek, najczęściej na osoby chore. Zdarzają się przypadki, kiedy nasza nieświadomość i dobra wola jest wykorzystywana, ponieważ pod wizerunkiem wolontariusza kryje się oszust. Zdarzają się również sytuacje, że w przypadku odmowy przekazania datku rzekomy społecznik staje się agresywny i podejmuje próby wymuszenia od nas pieniędzy.

reklama

“Aby prowadzić zbiórkę pieniędzy należy uzyskać zgodę wydaną przez fundację oraz Ministerstwo Finansów. Bez wymaganych dokumentów zbiórka taka jest nielegalna. Informacja o legalnej zbiórce pieniędzy zawsze zamieszczona jest na stronie internetowej Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod adresem www.zbiorki.gov.pl . Portal ten zawiera informacje o wszystkich zbiórkach publicznych prowadzonych na terenie kraju. Łatwy dostęp do informacji dotyczących zarówno zbiórek aktualnie prowadzonych, jak również zbiórek zakończonych (do 10 lat wstecz) zapewnia przejrzystość procesu, co jest pomocne w budowaniu wiarygodności organizatorów zbiórek oraz wspiera ideę dobroczynności. Wszyscy możemy obserwować, w jaki sposób funkcjonują akcje pomocy i jak wartościowe są cele, które są realizowane” – wyjaśniają mundurowi z KPP Wejherowo w swym komunikacie.

W portalu można znaleźć informacje o konkretnej zbiórce, przejrzeć spis zgłoszonych zbiórek, czy poznać dane organizatora.

Warto także zapamiętać, że każdy wolontariusz powinien posiadać identyfikator zawierający : jego imię i nazwisko, numer zbiórki publicznej, szczegółowe informacje o nazwie i celu tej zbiórki oraz o organizatorze tego przedsięwzięcia.

Policjanci przypominają, że prowadzenie publicznych zbiórek pieniędzy, bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 5000 zł. Natomiast podawanie się za wolontariusza i zbieranie pieniędzy jest przestępstwem oszustwa zagrożonym karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem 112.

Fot. policja.gov.pl