Gmina zwiększa opłaty za śmieci - o ile? Mieszkaniec musi obliczyć sobie sam - otoWejherowo.pl
05/12/2023
reklama
Aktualności

Gmina zwiększa opłaty za śmieci – o ile? Mieszkaniec musi obliczyć sobie sam

Gmina zwiększa opłaty za śmieci – o ile? Mieszkaniec musi obliczyć sobie sam

Mieszkańcy gminy Wejherowo od nowego roku więcej płacą za wywóz odpadów. Na szczęście niektórym mieszkańcom przysługują ulgi. te jednak muszą sobie sami obliczyć.

Urząd Gminy Wejherowo przypomina, iż z dniem 1 stycznia 2023 roku uległy zmianie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla zabudowy jednorodzinnej 30,00 zł od osoby miesięcznie (dotychczas 25,50 zł), a dla zabudowy wielorodzinnej 32,00 zł od osoby miesięcznie (dotychczas 26,50 zł).

reklama

Mieszkańcom przysługują ulgi: w przypadku zabudowy jednorodzinnej to 1,00 zł ulgi za osobę będącą w rodzinie wielodzietnej, zamieszkującej na danej nieruchomości oraz 4,50 zł ulgi za osobę za posiadanie kompostownika (dotychczas 0,50 zł). W przypadku zabudowy wielorodzinnej, to 1,00 zł ulgi za osobę będącą w rodzinie wielodzietnej, zamieszkującej na danej nieruchomości.

– Nie trzeba składać nowych deklaracji. Należy jednak obliczyć samodzielnie opłatę i wnosić ją w nowej wysokości. O szczególną uwagę i zmianę prosimy osoby ze stałym zleceniem w rachunku bankowym – apelują urzędnicy.

Podają także, by skorzystać z ulgi na kompostownik, należy złożyć deklarację zmieniającą.

– Jeżeli korzystamy z ulgi na kompostownik nie możemy wystawiać odpadów biodegradowalnych, wrzucać ich do odpadów zmieszanych ani zawozić do PSZOK. Będą dokonywane kontrole kompostowania przez firmę wywozową oraz pracowników Urzędu Gminy Wejherowo. Brak kompostowania skutkuje utratą ulgi. Brak segregacji skutkuje naliczeniem opłaty podwyższonej 90,00 zł lub 96,00 zł od osoby miesięcznie – podkreślają pracownicy gminy.

Urząd Gminy Wejherowo zawiadamia także, iż z dniem 1 stycznia 2023 roku zmienił się termin płatności za gospodarowanie odpadami komunalnymi tj. do 25 dnia każdego miesiąca. Wpłat należy dokonywać cyklicznie, nie przekraczając wyznaczonego terminu.

raz

Fot. UG Wejherowo