Przenieśli się do dawnych czasów [Zdjęcia] - otoWejherowo.pl
13/07/2024
reklama
Aktualności

Przenieśli się do dawnych czasów [Zdjęcia]

reklama
Przenieśli się do dawnych czasów [Zdjęcia]

W minioną sobotę, 27 maja, przy ul. Wałowej, dzięki rekonstruktorom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Pułk Czarnieckiego, można się było przenieść w czasie kilka wieków wstecz. Wydarzenie przygotowano w ramach obchodów 380. urodzin Wejherowa.

W sobotę, 27 maja, od godziny 13:30 na ulicy Wałowej przy licznie rozstawionych stoiskach odbywały się pokazy rzemiosła dawnego, dzięki któremu można było cofnąć się w czasie i na własne oczy zobaczyć wydarzenia, obiekty z przeszłości. Odtworzenie dawnej atmosfery było możliwe za sprawą rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Pułk Czarnieckiego.

reklama

Na stoisku kaletniczym można było zobaczyć wyroby skórzane i dowiedzieć się w jaki sposób odbywało się szycie ręczne ubiorów historycznych, w tym elementów wyposażenia wojaka, takich jak kaletki, łapcie i pochewki do noży. Zwiedzający dowiedzieli się jak w dzisiejszych czasach uszyć z tego materiału coś trwałego i użytkowego. Na przybyłych na to wydarzenie czekało też stoisko krawieckie, gdzie osoby cierpliwe i wytrwałe miały okazję uszyć woreczek. Pokazywano też na czym polega sztuka zaplatania potrzebnego do historycznych ubiorów sznurków na lucecie. Odbywało się też kucie w historycznej kuźni polowej, a każdy mógł spróbować swoich sił w wykuwaniu różnych narzędzi, w tym gwoździ czy noży.

Nie obyło się bez tworzenia krajanek, czyli tkanin wzorzystych pasów. Można było się przekonać czym są krajki, w jaki sposób są wykonywane oraz do czego się je stosowało. Również próby pisania gęsim piórem cieszyły się wielkim zainteresowaniem, głównie ze strony najmłodszych uczestników.

W ramach pokazów można było również spróbować historycznego jadła. Tutaj radowały się przede wszystkim podniebienia starszego pokolenia, którym te smaki te pozwoliły choć na chwilę powrócić do przeszłości. Specjalności przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Orla, a zakupić można było m.in. gofry z paleniska, chleb na zakwasie ze smalcem, czy kwas chlebowy domowej roboty.

Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Urzędem Miejskim w Wejherowie w ramach obchodów 380 urodzin miasta, a jego punktem kulminacyjnym był wieczorny pokaz ognia w wykonaniu rekonstruktorów.

Zdjęcia: m.in. Urząd Miejski w Wejherowie (wejherowo.pl)