Coraz częściej mówi się o budowie elektrowni atomowej na terenie powiatu wejherowskiego, a tym samym i o zagadnieniach związanych z atomistyką i promieniotwórczymi pierwiastkami. W niektórych częściach kraju trwają nawet badania stężenia radonu w szkołach. Ale nie w Wejherowie.
Trwa projekt „Poznaj Radon”. Jest to kampania mająca na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat ryzyka związanego z występowaniem radonu w naszym otoczeniu. Przygotowany przez Państwową Agencję Atomistyki projekt edukacyjny ma na celu uwrażliwienie mieszkańców Polski na problem szkodliwości wysokich dawek radonu, którego niebezpieczne stężenia mogą gromadzić się w miejscach pracy, szkołach i domach.
Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny, radon jest naturalnie występującym gazem radioaktywnym. Nie można go zobaczyć, powąchać, ani posmakować. Powstaje w wyniku radioaktywnego rozpadu radu, znajduje się w glebie i nieustannie uchodzi z niej do atmosfery. Radon w różnych ilościach jest obecny w naszych domach. Co ważne, może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeśli jego dawka przekroczy niebezpieczny poziom – radon może wpłynąć na zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworu płuc.
W sąsiednim województwie warmińsko-mazurskim od września trwa – za pośrednictwem stacji sanitarno-epidemiologicznej – badanie stężenia tej substancji w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Jak się dowiadujemy, w Wejherowie podobna akcja nie jest prowadzona. – Nie posiadamy informacji na temat badań stężeń radonu w szkołach, żłobkach i obiektach użyteczności publicznej na terenie Wejherowa. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie nie koordynuje pomiarów stężenia. Wspomniane placówki nie mają obowiązku przesyłania uzyskanych wyników badań do tutejszego organu – poinformowała Ewa Banasik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wejherowie.
Fot. gov.pl