Wejherowska Szkoła Podstawowa nr 8 otrzymała wyróżnienie w konkursie “Mierzymy się ze smogiem!”, organizowanym w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Konkurs “Mierzymy się ze smogiem” był okazją dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wzięcia udziału w działaniach związanych z pomiarami jakości powietrza oraz edukacją ekologiczną. Celem konkursu było zachęcenie uczniów i nauczycieli do aktywnego zaangażowania się w ochronę środowiska poprzez przygotowanie angażujących haseł i działań mających na celu zwiększenie świadomości społeczności szkolnej na temat smogu.
Wejherowska “ósemka” jako jedyna publiczna szkoła podstawowa w Wejherowie została uhonorowana w konkursie za swój wyjątkowy wkład w walkę ze smogiem. Nagroda, którą szkoła zdobyła, to ekran multimedialny, który stanowi cenne narzędzie edukacyjne. Dzięki niemu uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy odwiedzający szkołę będą mogli monitorować bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza oraz uzyskiwać cenne informacje edukacyjne na temat smogu. To ważne, że prezentowane są także treści ostrzegające przed zagrożeniami wynikającymi z palenia śmieci w gospodarstwach domowych. To niewątpliwie pomaga w budowaniu świadomości ekologicznej i promowaniu zdrowych nawyków wśród uczniów i mieszkańców Wejherowa.
Projekt ESA dostarcza uczestnikom dostęp do cennych materiałów edukacyjnych na platformie e-learningowej eduESA. Nauczyciele mają możliwość uczestnictwa w licznych kursach, oglądania filmów instruktażowych, prezentacji, a także słuchania nagrań webinarów prowadzonych przez ekspertów. To ogromne wsparcie w kształtowaniu wiedzy i kompetencji potrzebnych do walki z problemem smogu i poprawy jakości powietrza.
Warto zwrócić uwagę, że aż 48 proc. ludności Pomorza jest narażona na oddychanie powietrzem z wysokim poziomem szkodliwych związków powstających w wyniku spalania paliw stałych w domowych instalacjach cieplnych. To alarmujące dane, które pokazują, że problem smogu nie jest abstrakcyjny, ale dotyka nas wszystkich bezpośrednio. Edukacja i świadomość są kluczowe w procesie zmiany nawyków i dbania o jakość powietrza, które jest nieodłącznym elementem naszego zdrowia i dobrobytu.
Zdjęcia: UM Wejherowo