Przypadająca w Nowy Rok uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest świętem nakazanym. Tego dnia, po całonocnej zabawie sylwestrowej, wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w kościele.
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to święto maryjne obchodzone w Kościele katolickim, przypadające 1 stycznia, czyli dokładnie tydzień po Bożym Narodzeniu, ostatniego dnia oktawy. Święto podkreśla aspekt macierzyństwa Maryi związany z jednym z najstarszych dogmatów Kościoła o Bożym Macierzyństwie Maryi (gr. Theotokos).
Pierwszy dogmat maryjny uznający Maryję za Bożą rodzicielkę został oficjalnie włączony do kanonu Kościelnego na soborze w Efezie w 431 roku. Wiązał się on ze sporem między biskupami Kościoła, nestorianami i monofizytami. Kościół apelował i przeforsował ideę dwóch pierwiastków istniejących równolegle w Chrystusie – ludzkiego i boskiego. Tym samym Maryja stawała się matką Boga, a nie tylko Chrystusa.
Święto istnieje oficjalnie od 1931 roku, kiedy Pius XI włączył je do obrzędów na pamiątkę soboru w Efezie. Pius XI wyznaczył na coroczną pamiątkę tego święta dzień 11 października. Reforma liturgiczna w roku 1969 nie zniosła tego święta, ale podniosła je do rangi uroczystości nakazanych i przeniosła na 1 stycznia. Wybrano ostatni dzień w oktawie Bożego Narodzenia, aby po wyśpiewaniu hymnów dziękczynnych na cześć Jezusa, złożyć odpowiedni hołd Jego Świętej Rodzicielce.
Przypomnijmy, że święta nakazane są wyznaczane i regulowane przez Kodeks prawa kanonicznego. Są to uroczystości liturgiczne, w czasie których obecność wiernych we mszy świętej jest obowiązkowa. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest jednym z takich świąt. Katolicy mają tego dnia obowiązek uczestniczenia tego dnia w mszy świętej i powstrzymywania się od prac niekoniecznych.
W ciągu roku liturgicznego wierni są zobowiązani przez Kościół katolicki do udziału we mszy świętej w każdą niedzielę (są z tego zwolnieni tylko w przypadku ważnych powodów, takich jak np. choroba). Katolicy muszą również uczestniczyć w Eucharystii podczas następujących świąt nakazanych: uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia), uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli (6 stycznia), Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc), Wniebowstąpienie Pańskie, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).
Brak obecności na mszy św. w kościele w niedzielę oraz podczas ww. świąt bez ważnego powodu jest grzechem ciężkim, z którego trzeba się wyspowiadać.
Zdjęcie: Facebook / Parafia NMP Królowej Polski w Wejherowie