„Wodne Ogrody” już prawie gotowe - otoWejherowo.pl
25/06/2024
reklama
Aktualności

„Wodne Ogrody” już prawie gotowe

reklama
„Wodne Ogrody” już prawie gotowe

Budowa Centrum Integracji Społecznej “Wodne Ogrody” pomiędzy ulicami Kalwaryjską i Strzelecką w Wejherowie jest już na finiszu. Nowa atrakcja na mapie miasta będzie dostępna dla mieszkańców już podczas zbliżających się wakacji.

Z informacji, które przekazał Urząd Miejski w Wejherowie wynika, że większość prac budowlanych i instalacyjnych została już wykonana. W ostatnich dniach przeprowadzono próby technologiczne. Odbyło się też napełnianie basenów wodą. Planowane otwarcie obiektu ma nastąpić podczas tegorocznych wakacji.

reklama

Przypomnijmy, że historia basenu ma swój początek w latach 30. Wtedy też stanowił on miejsce zabaw i wypoczynku nie tylko wejherowian, ale także okolicznych mieszkańców. Na budowę basenu przeznaczono wówczas 222 ton cementu. Co roku jego otwarcie wiązało się z wielką ekscytacją i wyczekiwaniem, ponieważ było znakiem zbliżających się wakacji. W znalezionych przez nas artykułach wydanych przez Urząd Miejski w Wejherowie możemy przeczytać, że “basen o wymiarach 63 m na 21 m o głębokości od 1 m do 2,75 m wyłożony kafelkami, miał stały dopływ wody z naturalnego źródła leśnego”. Przy dużym basenie oddzielony drewnianym, a potem betonowym mostkiem był brodzik dla dzieci o głębokości od 0,40 m do 0,95 m. Ponadto dowiadujemy się że czynny był od 1 czerwca do 31 sierpnia, a żeby z niego skorzystać należało kupić bilet. Na terenie kąpieliska znajdowało się 15 kabin do przebierania, trybuny, trawiasta plaża i wieża do skoków. Po wojnie na basenowej scenie grała orkiestra i organizowano tam tańce. Ostatecznie kompleks został zamknięty w latach 90., gdy zaczął popadać w coraz to większą ruinę.

W 2015 roku zapadła decyzja o przywróceniu atrakcyjności zapomnianemu przez lata miejscu i podjęto decyzję o budowie, która rozpoczęła się w 2020 roku. W ramach inwestycji powstały trzy zjeżdżalnie wodne najdłuższa z nich o długości 100 m, a także basen hamowny zjeżdżalni. Zaplanowano też wodny plac zabaw dla dzieci oraz duży basen rekreacyjny. Dla najmłodszych wybudowany został brodzik z wodnymi atrakcjami. Kompleks wyposażony został również w „dziką rzekę”, masażery wodne, leżankę powietrzną, a także kurtynę wodną i  siatkę do wspinaczki “piramida”. Na terenie obiektu znajdziemy również trzy wanny jacuzzi, a woda we wszystkich basenach będzie podgrzewana, dzięki czemu z basenu będzie można skorzystać również w pochmurne dni.

Teren podzielony zostanie na dwie strefy. Wyżej wymienioną basenową oraz suchą. W tej drugiej znajdować się ma budynek administracyjno-techniczny, szatnie oraz lokal gastronomiczny. Restauracja ma być dostępna nie tylko dla gości basenowych.

Inwestycja kosztowała miasto ponad 41 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło blisko 2,7 mln zł, a preferencyjna pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego 10 mln zł.