Funkcjonariusze uświadamiali seniorów [Zdjęcia] - otoWejherowo.pl
reklama
Aktualności

Funkcjonariusze uświadamiali seniorów [Zdjęcia]

reklama (Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość)
Funkcjonariusze uświadamiali seniorów [Zdjęcia]

W ubiegłym tygodniu odbyła się debata inauguracyjna poświęcona bezpieczeństwu seniorów w ruchu drogowym. Mieszkańcy powiatu wejherowskiego mieli okazję wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat nurtujących ich problemów oraz dowiedzieć się więcej na temat działań policji. Głównym celem spotkania było omówienie spraw dotyczących kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także podniesienie świadomości jego uczestników w tym zakresie.

W minionym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie przeprowadzili debatę z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas spotkania policjanci informowali o różnych zagrożeniach, które występują na drodze oraz zachęcali do noszenia elementów odblaskowych.

Spotkanie rozpoczął zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie podinsp. Przemysław Bujak oraz zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, którzy przywitali zebranych gości oraz rozpoczęli debatę od zaakcentowania, jak ważne jest bezpieczeństwo drogowe. Następnie naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego kom. Marek Koniewski omówił zagadnienia dotyczące wypadków oraz kolizji na terenie miasta i powiatu, wskazał przyczyny tych zdarzeń oraz sposoby zapobiegania.

Podczas swojego wystąpienia omówił różne zdarzenia drogowe z udziałem pieszych, podawał także główne przyczyny wypadków i kolizji z winy pieszego i/lub rowerzysty oraz jakie błędy popełniają kierowcy wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mł. asp. Karolina Pruchniak asystent ds. Profilaktyki Społecznej KPP w Wejherowie zaprezentowała film profilaktyczny dotyczący zdrowia seniorów w kontekście posiadania uprawnień do kierowania. Podczas przemowy omawiała wpływ niektórych leków na zdolności psychofizyczne kierowców. Następnie asp.sztab. Anetta Potrykus zaprezentowała kolejny materiał filmowy na temat bezpieczeństwa pieszych na drodze. Materiał ten prezentował sytuacje drogowe z samochodami ciężarowymi i tym, jak kierowca autobusu i ciężarówki ze swojego miejsca widzi otoczenie w tym osoby piesze. Seniorzy dowiedzieli się, czym jest martwe pole oraz w jaki sposób unikać niebezpiecznych sytuacji.

reklama

Następnie głos zabrał podinsp. Rafał Jaroszek p.o. naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Wejherowie i omówił Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, wskazał jakie problemy na terenie miasta sygnalizują najczęściej jej mieszkańcy. Ponadto uczestniczący w spotkaniu dzielnicowy mł. asp. Kamil Kacak omawiał zalety aplikacji Moja Komenda. Na zakończenie odbyła się dyskusja, podczas której jej uczestnicy dopytywali o różne kwestie dotyczące problematyki ruchu drogowego i zadawali pytania, jak i dzielili się swoimi doświadczeniami.

Jak podkreślają policjanci, tego typu spotkania mają ogromne znaczenie, ponieważ dzięki nim można poznać oczekiwania mieszkańców oraz dają one możliwość wymiany informacji. Na zakończenie debaty seniorzy otrzymali odblaski oraz ankiety ewaluacyjne.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie