Narodowe Czytanie fragmentu powieści Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem” odbędzie się w piątek i sobotę, kolejno w Redzie i Wejherowie. W całej Polsce akcja organizowana jest już po raz dwunasty.
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Narodowe Czytanie fragmentu powieści Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem” rozpocznie się w piątek, 8 września, o godzinie 16 w Miejskim Parku Rodzinnym w Redzie. Zgromadzeni usłyszą „Legendę o Janie i Cecylii”, a akcja zostanie zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Redzie, Urząd Miasta w Redzie, Fabryką Kultury oraz grupę artystyczną Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Natomiast czytanie w Wejherowie odbędzie się w sobotę, 9 września, o godzinie 12 w Parku Miejskim im. Majkowskiego. Na małej scenie wystąpią aktorzy grup teatralnych „Srebrna nitka” i „Errata”. Na spotkanie z Bohatyrowiczami i Korczyńskimi zaprasza Urząd Miejski w Wejherowie i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie.
Przypomnijmy, że akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku czytano „Lalkę” Bolesława Prus, a w 2016 roku „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaproszono do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były „Nowele polskie” – zbiór ośmiu utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania w 2020 roku była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Źródło: prezydent.pl