Wejherowska Kalwaria to dziedzictwo kulturowe Wejherowa. Ze względu na zabytkową wartość wnętrz, kaplice na co dzień są zamknięte. Można je obejrzeć, po wcześniejszym umówieniu się, z zakonnikami (Ojcami Franciszkanami, którzy są opiekunami Kalwarii) lub przewodnikami. Dzięki wirtualnej prezentacji kaplice można obejrzeć także z dowolnego miejsca, o dowolnej porze.
Wirtualny spacer to prezent na 380. urodziny miasta Wejherowo. Można zwiedzać wszystkie kaplice Wejherowskiej Kalwarii zupełnie bez przewodnika. Wystarczy tylko telefon, a po zeskanowaniu kodu QR, zostaniesz przekierowany do wnętrza danej kaplicy. Dzięki lektorowi dowiesz się jak powstawała i poznasz całą historię. Podczas wirtualnego spaceru można obejrzeć z zewnątrz i wewnątrz 26. zabytkowe kaplice oraz dwie najstarsze świątynie w mieście – Kościół św. Anny i Kościół św. Trójcy. Jest także możliwość obejrzenia panoramy obejmującej widok na całą Kalwarię Wejherowską.
Wirtualny spacer to m.in.: przeszklona trumna z gipsową figurą Matki Bożej, opacki kapelusz z pastorałem, zabytkowe rzeźby, obrazy, freski, ołtarze i pojawiający się motyw róży oraz wnętrza kaplic na Kalwarii Wejherowskiej.
Przy każdym z obiektów – kościele czy kaplicy, jest umieszczony kod QR, czyli kod kreskowy pozwalający przejść do strony internetowej, na której znajduje się Wirtualny spacer: https://www.wejherowo.pl/kalwaria360/
Inicjatorem i głównym fundatorem Kalwarii, której budowa rozpoczęła się w 1649 r. był wojewoda malborski – Jakub Wejher. Poszczególne kaplice finansowali członkowie rodziny Wejhera, jego przyjaciele, współpracownicy i dworzanie, a także opat oliwski. Jakub Wejher zabezpieczył kontynuację budowy, tworząc specjalny fundusz, z którego środki wypłacano franciszkanom do końca XVII wieku. Późniejszymi patronami byli kolejni właściciele miasta. W połowie XVIII wieku powstała ostatnia kaplica kalwarii – Brama Oliwska. Kalwaria Wejherowska jest częścią Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Wejherowie. Większość kaplic zostało znacznie zniszczona podczas II wojny, prowizorycznie odbudowane zachowały się w różnym stanie technicznym.
W latach 2006-2008 Kalwaria wejherowska została poddana kompleksowej renowacji w ramach projektu „Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie”, współfinansowanego przez Unię Europejską.
Źródło: wejherowo.pl