Budynek Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rumi już otwarty - otoWejherowo.pl
01/05/2024
reklama
Aktualności

Budynek Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rumi już otwarty

Budynek Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rumi już otwarty

Drzwi do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rumi zostały otwarte. Placówka powstała z myślą o potrzebach dorosłych rumian ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i ma się przyczyniać do poprawy jakości ich życia oraz ich rodzin.

Zlokalizowany przy ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego 4 budynek COM-u został przekazany do użytkowania pod koniec 2023 roku. W obiekcie znajduje się m.in. jadalnia, sala warsztatowa, pokój wyciszenia, gabinet psychologa, pokoje 1- i 2-osobowe oraz pomieszczenia dla personelu. Wzdłuż COM-u zbudowany został układ drogowy, zagospodarowano okoliczny teren, powstały też miejsca parkingowe od strony ul. Lipowej. Łączna wartość inwestycji to ponad 5 mln zł, miastu udało się zdobyć na ten cel dofinansowanie w wysokości 2,8 mln zł.

reklama

COM oferuje wsparcie w formie pobytu dziennego w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do soboty oraz w jedną niedzielę miesiąca, a także możliwość zamieszkania (pobyt całodobowy we wszystkie dni tygodnia). Placówka, mimo sporych wydatków związanych z utrzymaniem siedziby oraz wykwalifikowanego personelu, nie pobiera od podopiecznych żadnych opłat.

Jednostka nie skupia się jednak wyłącznie na opiece. Celem COM-u jest poprawa jakości życia podopiecznych między innymi poprzez: udzielanie wsparcia w zakresie potrzeb zdrowotnych, umożliwianie rekreacji czy rozwój kompetencji poznawczych i społecznych. Osoby te mogą uczestniczyć w warsztatach integracyjnych czy zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych z wykorzystaniem sztuki oraz kontaktu z przyrodą.

Od początku ideą Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rumi było stworzenie placówki, w której osoby z niepełnosprawnościami będą miały zapewnione wsparcie, bezpieczeństwo oraz komfortowe warunki do rozwoju. Rumianie znajdą u nas domową atmosferę oraz empatię, dzięki którym mogą zrobić krok w kierunku samodzielności. Chcemy, aby COM był miejscem, w którym podopieczni mogą czerpać radość nawet z tych najprostszych, najmniejszych aktywności dnia codziennego – mówi Anna Halman, kierownik jednostki. – Naszym zadaniem jest też zapobieganie izolacji osób niepełnosprawnych. Mają czuć, że są potrzebni oraz doceniani. Zależy nam również na tym, aby między naszymi podopiecznymi nawiązały się przyjaźnie oparte na współpracy, przez co mogą się poczuć dowartościowani – podkreśla.

W drugiej połowie marca tego roku jednostka przyjęła pierwszych lokatorów. Z usług placówki korzystają obecnie 23 osoby, w tym 15 w formie opieki dziennej oraz 8 w formie pobytu całodobowego.

Mimo że mamy komplet podopiecznych, to razem z MOPS-em tworzymy listę rezerwową. Liczymy, że nasze wsparcie pomoże w zwiększeniu niezależności lokatorów, a dzięki temu zwolnią się miejsca dla innych – wyjaśnia Anna Halman.

Zapewniając podopiecznym warunki do samodzielnego i godnego funkcjonowania, miejskiej placówce udaje się odciążyć ich rodziny. Osoby opiekujące się na co dzień swoimi niepełnosprawnymi bliskimi mogą na przykład kontynuować pracę zawodową, załatwić swoje sprawy czy po prostu odetchnąć od tego, z czym mierzą się każdego dnia.

Rumski COM może być inspiracją dla podobnych inicjatyw realizowanych na terenie całego kraju. Popularyzacja takich placówek może przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat potrzeb osób niepełnosprawnych oraz stanowić zachętę do podejmowania działań na rzecz poprawy ich sytuacji – ocenia Anna Halman.

Źródło i zdjęcia: UM Rumia

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *