Sobotni poranek wstrząsnął wszystkimi, którzy pasjonują się łowieniem ryb… w jeziorach. Oto bowiem, Pan Marcin Jóskowski z Wejherowa złowił w jeziorze Orle rekordowego suma, który miał dokładnie 194 cm ! Poprawił on tym samym poprzedni rekord z sierpnia 2020 r., kiedy to w Orlu złowiono suma o długości „zaledwie” 160 cm i wadze 30 kg. Dzisiaj w jeziorze można złowić wszystkie gatunki ryb: płoć, leszcza, lina, karpia, okonia, szczupaka, sandacza, węgorza, wzdręgę i wspomnianego już wyżej suma. Trafiają się też ryby rzeczne.
Jezioro Orle (64,7 ha, 2,8 m głęb) położone jest w środkowej części Pradoliny Redy-Łeby, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pradoliny Redy-Łeby. Przepływa przez nie rzeka Reda. Jezioro Orle jest w znacznej części sztucznym zbiornikiem powstałym w wyniku eksploatacji kredy jeziornej i torfu. Eksploatacje prowadzono tutaj, co najmniej od 1872 roku, co doprowadziło do zwiększenia powierzchni jeziora.
Jest to jedno z niewielu jezior w okolicy Trójmiasta, które można nazwać typowo wędkarskim a to dla tego że niema tam letników chętnych do kąpieli w potorfowym wyrobisku. Akwen jeziora Orle dzieli się na dwa zbiorniki wodne: Stare Orle o pow. 39,9 ha (naturalne jezioro wytopiskowe) i Nowe Orle o pow. 24,8 ha (sztuczne jezioro powstałe w wyniku eksploatacji złóż kredy jeziornej i torfu). Obydwa akweny są połączone i tworzą wspaniałe kompozycje linii brzegowej. Od strony płn.-wsch. trudno dostępne obrzeża jeziora mają charakter szuwarowy. Planuje się utworzenie rezerwatu przyrody „Łąki nad Jeziorem Orle”, który ma objąć bardzo dobrze zachowane płaty łąk nawa piennych i szuwary turzycowe.
Choć na jeziorze obowiązuje cisza i porządek, nie należy ono wcale do tych łatwych. Jest dużo miejsc, do których trudno dotrzeć bez łodzi czy pontonu, ale to właśnie tam najprędzej można „dostać” te najciekawsze okazy ryb. Jezioro Orle ma dobrych opiekunów, którzy dbają o łowisko często je zarybiając je i pilnując latem przed kłusownikami. Pomimo tego że Orle jest akwenem przepływowym i samo się dotlenia, zimą wycinane są w lodzie otwory, by uniknąć tzw. przyduchy (MD)
Poniżej, zdjęcia rekordowego suma w trakcie ważenia.
źródło zdjęć: Norda FM, Nadmorski24.pl