W województwie pomorskim jest już ponad 77 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ZUS-u - otoWejherowo.pl
18/05/2024
reklama
Aktualności Biznes

W województwie pomorskim jest już ponad 77 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ZUS-u

W województwie pomorskim jest już ponad 77 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ZUS-u

Województwo pomorskie staje się miejscem, gdzie coraz więcej cudzoziemców decyduje się na życie i pracę. Pod koniec marca do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było blisko 77,3 tys. To wzrost o prawie 1,5 tys. w porównaniu z ostatnim dniem stycznia.

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę zbliżyła się do 37 tys. i w porównaniu z początkiem roku wzrosła o pół tysiąca. Grupa cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą przekroczyła 5 tys., czyli ich liczba w ciągu dwóch miesięcy wzrosła o blisko 400 osób. Wynika z tego, że obcokrajowcy bardzo chętnie prowadzą przedsiębiorstwa w woj. pomorskim. Pozostali cudzoziemcy w naszym regionie zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

reklama

Dominującą grupę wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku stanowią niezmiennie obywatele Ukrainy. Na koniec marca było ich ponad 54 tys. Druga grupa to ponad 8,5 tys. Białorusinów. Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1846), Mołdawii (1121) i Kolumbii w liczbie 1081. Ciekawym zjawiskiem jest pojawienie się w pierwszej piątce Kolumbijczyków, którzy zastąpili Rosjan. Kolejni miejsca zajmują obywatele Rosji (1062), Indii (731), Filipin (431), Bangladeszu (349) i Indonezji (po 339), którzy na pozycji dziesiątej zmienili Włochów. 

Wzrost liczby ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców potwierdza dobrą sytuację gospodarczą Pomorza, które przyciąga coraz więcej osób w poszukiwaniu pracy i perspektyw rozwoju. Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnienia na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS. Poza sytuacją, gdy wyklucza to umowa między Polską, a krajem macierzystym pracownika, zatrudniony przez polskiego pracodawcę obcokrajowiec podlega ubezpieczeniom społecznym w naszym kraju. Takie ubezpieczanie daje dostęp do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, co z kolei wpływa pozytywnie na stabilizację finansową i poczucie bezpieczeństwa. Rosnąca liczba cudzoziemców wzmacnia Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Składki odprowadzane przez pracowników z zagranicy pomagają w stabilizacji systemu i zwiększają bezpieczeństwo finansowe wszystkich ubezpieczonych.

Źródło \ Zdjęcia: Zakład Ubezpieczeń Społecznych \ Oddział w Gdańsku \ gov.pl

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej obcokrajowców zakłada biznes na Pomorzu

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *