Coraz więcej obcokrajowców zakłada biznes na Pomorzu - otoWejherowo.pl
24/04/2024
reklama
Aktualności

Coraz więcej obcokrajowców zakłada biznes na Pomorzu

Coraz więcej obcokrajowców zakłada biznes na Pomorzu

Podwoiła się liczba obcokrajowców prowadzących działalność gospodarczą na Pomorzu.
To już prawie 5 tys. osób
.

Na koniec stycznia 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w pomorskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszonych było blisko 75,8 tys. obcokrajowców. To wzrost o prawie 7,7 tys. w porównaniu z ostatnim dniem stycznia ubiegłego roku.

reklama

Liczba obcokrajowców, którzy mają umowę o pracę przekroczyła 36,4 tys. i w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o niemal 1,7 tys. To oznacza, że blisko połowa wszystkich zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na Pomorzu przybyszy z zagranicy pracuje na gwarantującej pełne zabezpieczenie umowie.

Znacząco przybyło cudzoziemców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Ich liczba na koniec stycznia 2023 wynosiła 2275 i wzrosła w ciągu roku do 4626, czyli ponad dwukrotnie. Wynika z tego, że obcokrajowcy bardzo chętnie otwierali swoje przedsiębiorstwa w województwie pomorskim. Pozostali cudzoziemcy w naszym regionie zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu.

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w oddziałach ZUS w Gdańsku i w Słupsku niezmiennie dominują obywatele Ukrainy. Na koniec stycznia było ich blisko 54 tys. To wzrost o prawie 3,8 tys. w porównaniu do stycznia 2023 r. Druga grupa to ponad 8,2 tys. Białorusinów (to wzrost o blisko 1,5 tys. w ciągu roku). Pierwszą piątkę zamykali posiadacze paszportów: Gruzji (1680), Rosji (1071) i Mołdawii (1033). Kolejni byli obywatele Kolumbii w liczbie 910, których jeszcze rok temu było 151, Indii (689), Filipin (410), Bangladeszu i Włoch (po 330).

Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS, gdyż pracuje w tzw. szarej strefie. 

Źródło \ Zdjęcia: Zakład Ubezpieczeń Społecznych \ Oddział w Gdańsku \ gov.pl