Uczniowie dowiadywali się jak powstaje prąd z wiatru [Zdjęcia] - otoWejherowo.pl
24/04/2024
reklama
Aktualności

Uczniowie dowiadywali się jak powstaje prąd z wiatru [Zdjęcia]

Uczniowie dowiadywali się jak powstaje prąd z wiatru [Zdjęcia]

Około 900 uczniów bierze udział w programie edukacyjnym „Energia wiatru – energia wolności” organizowanym przez Urząd Miasta w Rumi. Od 19 lutego przez dwa tygodnie w tutejszych podstawówkach oraz wybranych szkołach ponadpodstawowych powiatu wejherowskiego, słupskiego i lęborskiego prowadzone są warsztaty i prelekcje na temat morskiej energetyki wiatrowej. Wszystko po to, by zainteresować młodzież ciekawymi i dobrze płatnymi miejscami pracy w rozwijającej się na Pomorzu branży.

Organizowane przez Rumię i partnerów warsztaty mają z jednej strony przekazać wiedzę teoretyczną na temat funkcjonowania farm wiatrowych na morzu, a z drugiej pokazać szerokie spektrum zawodów, które niezbędne są do tego, by nowa gałąź gospodarki mogła się w Polsce rozwinąć. Warsztaty mają więc przede wszystkim zainteresować uczniów branżą, z którą mogliby związać swoją zawodową przyszłość. Pierwsze z nich, które były symboliczną inauguracją projektu odbyły się w poniedziałek, 19 lutego, w rumskiej Szkole Podstawowej nr 9.

reklama

Dzięki warsztatom, podczas których młodzież może korzystać z różnorodnych pomocy naukowych (jak modele turbiny wiatrowej, mierniki energii i generatora Van deGraaffa), uczniowie mają możliwość zgłębienia tajników technologii wiatrowej oraz łatwiej mogą zrozumieć korzyści ekologiczne, płynące z wykorzystania  zielonej energii. Kilkadziesiąt osób m.in. rozwiązywało multimedialny quiz oraz pracowało w grupach nad wyzwaniami, które dotyczyły morskich turbin wiatrowych.

– To tematyka przyszłości, ale też konieczności – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – Jest co najmniej 80 różnych zawodów związanych z energetyką wiatrową. Zarobki – o wiele lepsze niż na lądzie. Oprócz tego także zdrowie, bo jeśli produkujemy prąd z węgla wiele osób choruje na przykład na raka płuc. To nasza przyszłość, jeżeli chodzi o fajne, ciekawe zawody i wyższe zarobki, tak że gorąco zachęcam do tego kierunku. Jako Rumia bardzo chcemy stawiać na odnawialne źródła energii. Surowców w naszym kraju nie mamy zbyt dużo, więc idźmy do przodu, a będziemy mieli czystsze powietrze, lepsze zdrowie i, mam nadzieję, obecna młodzież szkolna również będzie w tych zawodach pracowała.

Młode osoby, które kończą pierwszy etap edukacji i zaczynają następny, często mają wiele dylematów związanych z wyborem kolejnej szkoły. Nowe warsztaty dają im możliwość rozważenia wyboru tej dynamicznie rozwijającej się na Pomorzu branży. To zresztą kolejne działanie, które przybliża mieszkańcom regionu specyfikę morskich farm wiatrowych.

– To było moje pierwsze spotkanie z nazwą „offshore”. Dowiedziałem się, jak w ogóle działa energia wiatrowa. Nie rozumiałem tego wcześniej, przed tymi zajęciami – mówił Bartek, jeden z uczestników warsztatów.

Podczas spotkania podkreślono, że już dwa lata temu przeszkolono łącznie 500 uczniów. Natomiast w zeszłym roku, na odbywających się targach Offshore Wind wzięło udział 5 tysięcy młodych ludzi. Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku będzie ich 10 tysięcy.

– Rumia Invest Park, jako lider projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, od początku stawia na edukację dzieci i młodzieży w zakresie morskiej energetyki wiatrowej – informuje Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park – Dlatego w sposób naturalny zostaliśmy partnerem prowadzonego przez miasto programu „Energia wiatru – energia wolności”. To już drugi nasz projekt prowadzony w partnerstwie z inwestorami morskich farm wiatrowych, jakimi są Polenergia SA i Equinor Polska. Pragniemy zachęcić, a może nawet wzbudzić pasję, do poznania tajników budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Mamy nadzieję, że po warsztatach część młodzieży stanie się uczestnikami zielonej transformacji Pomorza, a może nawet Polski.

Uczestnicy warsztatów jednym głosem mówili, że transformacja energetyczna jest niezbędnym krokiem w przyszłość.

– Potrzebujemy kadr, czyli młodzieży, która będzie w stanie zasilić szeregi oraz wspomóc w przygotowaniu tej transformacji – tłumaczy Daniel Hadam, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi. – Mamy możliwość pokazania im, że są inne drogi, które mogą pomóc w przyszłości, by swoją karierę zawodową związać z morską energetyką wiatrową.

Projekt „Energia wiatru – energia wolności” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło / Zdjęcia: Facebook / Miasto Rumia