NIK pozytywnie o aglomeracji śląskiej, posłowie negatywnie o pomorskiej - otoWejherowo.pl
reklama
Aktualności Biznes

NIK pozytywnie o aglomeracji śląskiej, posłowie negatywnie o pomorskiej

reklama (Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość)
NIK pozytywnie o aglomeracji śląskiej, posłowie negatywnie o pomorskiej

Wejherowo nie wejdzie wkład ustawowo powołanej metropolii pomorskiej, bo… taka nie powstanie. Większość posłów nie zgodziło się – póki co – na powołanie tworu, który według samorządowców z Pomorza mógłby przyczynić się do wzrostu budżetu regionu.

Walka o uchwalenie ustawy metropolitalnej, która również na terenie Wejherowa umożliwiłaby utworzenie metropolii, czyli związku gmin, podobnie jak to ma miejsce na Górnym Śląsku. Jak podkreślają pomorscy samorządowcy, ustawa ta pozwoliłaby zatrzymać w regionie 5 proc. z podatków PIT płaconych przez mieszkańców. To około 200 mln zł rocznie.

reklama

Jak podaje pomorski urząd marszałkowski, projekt ustawy metropolitalnej został we wrześniu 2020 r. jednogłośnie przyjęty przez Senat. Dokument został przekazany do Sejmu. Cięgle był jednak zawieszony w tzw. sejmowej zamrażarce. O procedowanie projektu wielokrotnie apelowali pomorscy samorządowcy. W listopadzie 2021 r. ustawa miała wejść do porządku obrad. Wniosek przepadł wtedy głosami polityków PiS. Przeciwko byli także lokalni posłowie tej partii, którzy tłumaczyli, że to nie był najlepszy czas, by zająć się tym tematem, ale deklarowali poparcie dla samej ustawy. Kolejna próba miała miejsce 26 stycznia 2023 r.

– Po dwóch latach trzymania projektu w sejmowej zamrażarce liczyłem, że zbliżająca się kampania zmieni nastawienie chociażby tych posłów PiS, którzy chętnie sięgają po głosy mieszkańców Obszaru Metropolitalnego. Posłom PiS łatwiej przychodzi krytykowanie władz gmin metropolii niż realna pomoc i realne działanie, które przyniosłoby korzyść mieszkańcom. Najwyraźniej bez problemu przychodzi im także rzucanie słów na wiatr – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ostatecznie 26 stycznia 2023 r. przeciwko wprowadzeniu ustawy do porządku obrad głosował cały klub PiS w tym wszyscy posłowie tej partii z Pomorza.

Taka decyzja może dziwić po tym, jak niedawno o działaniu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – jedynego takiego tworu w naszym kraju – wypowiedziała się Najwyższa Izba Kontroli. “Głównym celem kontroli była ocena funkcjonowania Metropolii po prawie 4 latach od jej utworzenia. Związek metropolitalny pełni ważną rolę dla mieszkańców miast i gmin będących jego częścią, zwłaszcza w kontekście organizacji publicznego transportu zbiorowego. Innym powodem podjęcia kontroli są znaczące publiczne środki finansowe, którymi dysponuje Metropolia. Począwszy od 2019 r. jest to ponad 1 mld zł na rok” – czytamy w opracowaniu kontrolnym.

– Utworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii korzystnie wpłynęło na organizację publicznego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. M.in. wzbogacono ofertę połączeń, w tym autobusowych linii metropolitalnych, a także zapewniono dodatkowe dofinansowania połączeń kolejowych w granicach Metropoli – zauważyli kontrolerzy na Śląsku.

raz

Fot. Redakcja