Otwarcie Parku Kaszubskiego w Wejherowie - otoWejherowo.pl
23/11/2024
reklama
Aktualności

Otwarcie Parku Kaszubskiego w Wejherowie

reklama
Otwarcie Parku Kaszubskiego w Wejherowie

Nowe nasadzenia, uporządkowana zieleń, przebudowana infrastruktura, nowoczesne rozwiązania architektoniczne w zakresie zagospodarowania i wypoczynku – to wszystko w nowo otwartym Parku Kaszubskim w Wejherowie. Można go odwiedzać od wczoraj.

Położony jest pomiędzy ulicami Sobieskiego i Strzelecką w Wejherowie a jego powierzchnia to 2 ha, po rewitalizacji zyskał nowy charakter i urok. Stał się atrakcyjnym miejscem odpoczynku, zabawy i relaksu dla wszystkich wejherowian.

reklama

– O zagospodarowanie tego parku zabiegaliśmy od dawna. To bardzo ważny teren w tej części miasta. Z historią, piękną przyrodą i stanowiący ciąg komunikacyjny. Rewitalizacja sprawiła, że stał się dostępny i bezpieczny dla wszystkich, młodszych i starszych. – zaznacza radny Rafał Szlas.

W ramach kompleksowej rewitalizacji przebudowano dotychczasowe alejki parkowe oraz sieci: wodociągową, kanalizacyjną, oświetleniową i teletechniczną. Zamontowano nowe elementy małej architektury m.in. ławki, podesty, ławy, leżanki, siedziska, łącznie aż 55 sztuk, huśtawki, donice, kosze, stojaki na rowery. W strefie zabaw znajdują się: planetarium, zestawy huśtawkowe, urządzenia sprawnościowe, huśtawka bocianie gniazdo. Posadzono ponad 21 tys. sztuk krzewów i kwiatów oraz 18 drzew, dokładnie 10 brzóz i lip. Warto również dodać, ze cały teren jest oświetlony i objęty monitoringiem wizyjnym.

– Na mapie Wejherowa pojawiło się nowe miejsce idealne do spacerów, spotkań ze znajomymi czy zabawy dla dzieci. Zrewitalizowany Park Kaszubski to jeden z przykładów na to, że mamy pomysły, strategię i ją skutecznie realizujemy. Główną ideą powstania takiego miejsca w śródmieściu Wejherowa było utworzenie zielonej enklawy do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców. Obecnie Park Kaszubski to nie tylko nawiązanie do historii i starego parku, ale również wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań. – mówi prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt.

Utworzona została także strefa pamięci – miejsce upamiętniające cmentarz ewangelicki, który znajdował się w tym miejscu do 1951 roku. W 2021 r. przeprowadzono w parku prace ekshumacyjne, a odnalezione szczątki 87. osób cywilnych i żołnierzy (znajdował się tam także cmentarz żołnierzy niemieckich z okresu I i II wojny światowej), zostały ponownie pochowane na niemieckim cmentarzu wojennym w Glinnej w województwie zachodniopomorskim.

Prace wykonywane były w ramach projektu “Rewitalizacja Śródmieścia Wejherowa”, na który władze miasta zdobyły unijne dofinansowanie. Łączny koszt inwestycji to prawie 3,8 mln zł.

fot. wejherowo.pl