Prawdopodobnie pierwszy taki zabieg na świecie odbył się w szpitalu w Wejherowie - otoWejherowo.pl
29/04/2024
reklama
Aktualności

Prawdopodobnie pierwszy taki zabieg na świecie odbył się w szpitalu w Wejherowie

Prawdopodobnie pierwszy taki zabieg na świecie odbył się w szpitalu w Wejherowie

Kolejny ciekawy zabieg i prawdopodobnie pierwszy na świecie z zakresu elektroterapii serca odbył się w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Wejherowie.

Tym razem pacjentowi z odwróceniem trzewi (situs invertus), w tym z sercem położonym po prawej stronie (dekstrokardia), implantowano rozrusznik serca z elektrodą komorową stymulującą fizjologiczny układ przewodzący serca

reklama

– Jest to prawdopodobnie pierwszy na świecie przypadek stymulacji obszaru lewej odnogi pęczka Hisa u pacjenta z dekstrokardią – mówi dr Roman Moroz, kierownik Pracowni Elektroterapii KCCSiN w Wejherowie.

– Standardowo elektrodę stymulującą wprowadza się do jamy prawej komory i implantuje w okolicę koniuszka lub przegrody międzykomorowej. Nie jest to jednak stymulacja optymalna i w części przypadków doprowadza do kardiomiopatii. Stymulacja fizjologiczna, precyzyjnie stymulująca natywny układ przewodzący serca, jest przyszłością elektroterapii. Zabiegi tego typu są skomplikowane, bardziej czasochłonne, wymagające dodatkowego sprzętu i wsparcia systemu elektrofizjologicznego, ale przewaga tego typu stymulacji jest bezsporna.

ZOBACZ TAKŻE: Serca mniej bolą po wyjściu ze szpitala w Wejherowie. Rośnie liczba zabiegów

– Pomimo trudności technicznych wynikających z odwrócenia trzewi, u naszego pacjenta nie tylko udało się w pełni zabezpieczyć niewydolny układ elektryczny serca, ale także skorygować istniejące wcześniej zaburzenia przewodnictwa śródkomorowego, a końcowy obraz zapisu ekg z wąskimi zespołami QRS jest naprawdę zachwycający – dodaje dr Moroz.

Ordynator Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Wejherowie dr hab. n. med. Marek Szołkiewicz podkreśla, że program elektroterapii serca w oparciu o stymulację fizjologiczną jest w Wejherowie rozwijany od 2020 roku. W tym czasie wykonano 280 tego typu zabiegów, co jest nawet w skali całego kraju ilością imponującą.

Żeby wykonać zabieg potrzebny jest zespół kardiologiczny dlatego podkreślamy, że przeprowadzili go dr Roman Moroz i dr Jędrzej Michalik, przy czynnym udziale pielęgniarek Agnieszki Horbal i Bernardetty Topp oraz wsparciu technika elektroradiologii Marty Tabaczyńskiej.

CZYTAJ TEŻ: Szpital w Wejherowie z dodatkowymi pieniędzmi

Źródło: Szpital Specjalistyczny im F. Ceynowy w Wejherowie. Fot. UM Wejherowo

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *