Ruszyły konsultacje społeczne, dzięki którym dowiemy się, czy granice geodezyjne podwejherowskich miejscowości ulegną zmianie. W tle sprawa wyborów.
Władze gminy Wejherowo chcą poznać opinię mieszkańców sołectw Bolszewo i Orle dotyczących zmiany granic obrębów geodezyjnych tych miejscowości. W tym celu ruszają konsultacje społeczne w formie ankiety, które potrwają do 12 marca 2023 r.
– W związku z trwającymi w naszym kraju pracami nad stworzeniem Centralnego Rejestru Wyborców, na organy miast i gmin nałożony został obowiązek dokonania korekty zapisów nazw ulic oraz uzupełnienia brakujących kodów terytorialnych ulic w poszczególnych miejscowościach w rejestrze PESEL. Zasada ta dotyczy również nazw i kodów terytorialnych miejscowości – wyjaśniają gminni urzędnicy.
Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lipca 2011r. “w sprawie rejestru wyborców oraz trybu przekazywania przez Rzeczpospolitą Polską innym Państwom członkowskim Unii Europejskiej danych zawartych w tym rejestrze”, rejestr wyborców w gminie nie posiadającej statusu miasta prowadzi się według poszczególnych miejscowości, a w nich — według kolejnych numerów domów. Jeżeli w miejscowości są ulice, także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym i kolejnych domów oraz mieszkań.
– Wprowadzenie w naszym kraju Centralnego Rejestru Wyborców wymusza na organach gmin ujednolicenie nazw miejscowości i ulic zgodnie z danymi zawartymi w rejestrze TERYT. W minionych latach (lata 70/80) na podstawie uprzednio wydanych właścicielom zaświadczeń o nadaniu numeru porządkowego dla nieruchomości, leżących na terenie Orle-Pryśniewo, mieszkańcy tych nieruchomości funkcjonowali pod adresem Orle-Pryśniewo nr …. (dotyczy to zarówno zameldowania, deklaracji za śmieci, podatków, itp.). Zgodnie z „Wykazem urzędowych nazw miejscowości i ich części”, stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17.10.2019 r. Pryśniewo stanowi osadę i znajduje się w obrębie wsi Bolszewo – opisują przedstawiciele gminy.
Dlatego konieczne jest uregulowanie zapisów odnośnie granic obrębu miejscowości Orle poprzez fizyczne włączenie w jej teren osady Pryśniewo, tak, aby mieszkańcom tej części gminy umożliwić nadanie urzędowych nr porządkowych dla nieruchomości, zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. miejscowość Orle, ul. ….. i nr domu.
– Podsumowując, wprowadzenie zmian i przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie jest konsekwencją obowiązku uporządkowania oznaczenia w gminie Wejherowo nazw miejscowości i ulic, zgodnych z rejestrem TERYT, poprzez włączenie osady Pryśniewo do obrębu wsi Orle – wyjaśniają urzędnicy z gminy Wejherowo.
raz
Fot. Redakcja