Elektrownia jądrowa w Choczewie: udział w projekcie weźmie Politechnika Gdańska - otoWejherowo.pl
19/05/2024
reklama
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Choczewie: udział w projekcie weźmie Politechnika Gdańska

Elektrownia jądrowa w Choczewie: udział w projekcie weźmie Politechnika Gdańska

Amerykańska firma Bechtel, która wraz z Westinghouse Electric Company będzie odpowiedzialna za planowaną budowę elektrowni w Choczewie, podpisała list intencyjny o współpracy z Politechniką Gdańską.

Z ponad 120-letnią tradycją i doświadczeniem w realizacji złożonych projektów infrastrukturalnych na całym świecie, Bechtel jest drugą co do wielkości firmą budowlaną w Stanach Zjednoczonych. Teraz firma ta stawia na współpracę z gdańską uczelnią, aby wspólnie zbudować pierwszy polski atom.

reklama

Co przyniesie współpraca amerykańskiej firmy Bechtel z Politechniką Gdańską?

Czego możemy się spodziewać po tej współpracy? Bechtel i Politechnika Gdańska chcą połączyć siły w dziedzinie badań, projektów i prac inżynierskich, aby budowa elektrowni jądrowej w Choczewie przebiegała sprawnie i efektywnie. To już druga polska uczelnia, z którą Bechtel nawiązał współpracę. Doświadczenie i wiedza naukowców z Gdańska z pewnością okażą się nieocenione w realizacji tego ambitnego projektu.

Bechtel to ekspert w dziedzinie energetyki jądrowej. Firma ta ma na swoim koncie budowę lub modernizację 150 elektrowni jądrowych na całym świecie, dostarczając łącznie ponad 76 tys. megawatów mocy wytwórczej. To gwarancja, że elektrownia jądrowa w Choczewie będzie zbudowana zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i najnowocześniejszymi technologiami.

– Współpraca z tak renomowaną marką jak Bechtel to dla naszej uczelni kolejne i miarodajne potwierdzenie, że kierunek rozwoju PG jest słuszny, a nasza pozycja na naukowej mapie Polski to ścisła czołówka – mówi prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Jestem przekonany, że obydwie strony skorzystają z tej współpracy w równym stopniu oraz że przysłuży się ona zarówno procesowi zielonej transformacji polskiej energetyki, jak również usprawni realizację tej strategicznie ważnej dla całego kraju inwestycji, jaką jest budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Elektrownia jądrowa w Choczewie. Projekt łączy amerykańskie doświadczenie z polską nauką

Głównym celem współpracy jest transfer wiedzy i doświadczenia firmy Bechtel na grunt polskiej nauki i gospodarki. Oznacza to, że studenci i naukowcy z Politechniki Gdańskiej zyskają dostęp do najnowocześniejszych technologii i rozwiązań w dziedzinie energetyki jądrowej. To z kolei przełoży się na budowę kompetencji w województwie pomorskim i całej Polsce, co jest kluczowe dla rozwoju sektora jądrowego w kraju.

– Współpraca ze społecznością naukową i inżynieryjną stanowi filar działalności Bechtel na całym świecie. Wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu inżynierii związanej z infrastrukturą krytyczną, a także energetyki jądrowej, to klucz do rozwoju kadry profesjonalistów dla sektora, który w Polsce ma szansę rozwinąć się na niespotykaną dotąd skalę. Jesteśmy dumni, że możemy być uczestnikiem tworzenia  tej przyszłości – mówi Ramesh Balasubramanian, wiceprezes i kierownik obszaru Inżynierii Korporacyjnej i Technologii w Bechtel.

Pomorze aktywne w planowanej budowie elektrowni jądrowej w Choczewie

Przypomnijmy, że już wcześniej współpracę z firmą Bechtel zawiązała słupska firma P.S.D. w Bukówce sp. z o.o., która zajmie się wykonaniem badań geologicznych.

Prace rozpoczną się w maju i potrwają do listopada tego roku. W tym czasie wykonanych zostanie około 220 odwiertów o głębokości od 20 do 210 metrów. Wyniki badań zostaną wykorzystane do zaprojektowania elektrowni jądrowej w Choczewie i uzyskania zezwolenia na budowę od Państwowej Agencji Atomistyki.

CZYTAJ WIĘCEJ O TYM: Elektrownia jądrowa w Choczewie. Firma z Pomorza wykona badania geologiczne

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma rozpocząć się w 2033 roku w Choczewie (powiat wejherowski).

Źródło i zdjęcia: Politechnika Gdańska

ZOBACZ TEŻ: Wejherowo skorzysta na budowie elektrowni jądrowej? Do zdobycia 8 mln zł dotacji

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *