Niepełnosprawni z Wejherowa chcą pracować - otoWejherowo.pl
reklama
Biznes

Niepełnosprawni z Wejherowa chcą pracować

reklama (Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość)
Niepełnosprawni z Wejherowa chcą pracować

Minęły te czasy, kiedy osoby niepełnosprawne były skazane na izolację i łaskę rodziny czy znajomych, tudzież instytucji pomocowych. Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami chce podejmować pracę. Coraz więcej pracodawców jest także zainteresowana zatrudnieniem takich pracowników – również w Wejherowie i powiecie.

W ostatnich latach w województwie pomorskim rosła liczba pracujących niepełnosprawnych. Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dla województwa pomorskiego dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wynika z nich, że najmniej problemów ze znalezieniem zatrudnienia mieli bezrobotni z wyższym wykształceniem. Natomiast najtrudniejszą sytuację miały osoby z wykształceniem zawodowym pozostające bez pracy powyżej roku. Pracodawcy poszukiwali handlowców, budowlańców i mechaników. Niechętnie zaś zatrudniali pracowników edukacji. Co ważne, wzrosła liczba aktywnych zawodowo niepełnosprawnych w wieku 16-89 lat z 39 tys. w 2020 r. do 43 tys. w 2021 r. Wzrósł też o 1,5 proc. w porównaniu z 2020 r. wskaźnik zatrudnienia i wyniósł 32,5 proc.

reklama

Przeciętnie w województwie pomorskim na jedną ofertę pracy przypadało 35 niepełnosprawnych bezrobotnych. W ciągu ostatniego roku wzrosła liczba ofert pracy. Dla przykładu w 2020 r. jedna oferta pracy była skierowana do 102, ale już rok później do 118 osób. Najwięcej chętnych na jedno miejsce przypadało w Słupsku oraz powiatach słupskim i kwidzyński (121-151 osób), żadnej propozycji zatrudnienia nie odnotowano w powiatach: chojnickim, człuchowskim i sztumskim oraz Sopocie.  W powiecie wejherowskim zarejestrowanych osób z niepełnosprawnościami na 1 ofertę pracy dla osób z niepełnosprawnościami było 31-60.

Fot. Zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com